HDP'den Binali Yıldırım'a: Kendisine çok saygı duyuyoruz, çok yapıcı bir Meclis Başkanı

HDP Mardin Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Mithat Sancar'ın TBMM Başkanı Binali Yıldırım için övgü dolu sözler ettiği iddia edildi.

HDP'den Binali Yıldırım'a: Kendisine çok saygı duyuyoruz, çok yapıcı bir Meclis Başkanı

HDP Mardin Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Mithat Sancar’ın TBMM Başkanı Binali Yıldırım için “Kendisi gerçekten son derece pozitif, konulara çok yapıcı yaklaşan bir Meclis Başkanı. Kendisine çok saygı duyuyoruz.” dediği öne sürüldü.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Arjantin ziyaretinde eşlik ettiği Binali Yıldırım ve diğer milletvekilleriyle Buenos Aires’teki Büyükelçilik rezidansında sohbetleri sırasında yerel seçimler ve HDP’den konu açılırken HDP Mardin Milletvekili Prof. Mithat Sancar’ın yaptığı “müdahale”yi köşesine taşıdı. Altaylı’nın aktardığına göre Sancar, “Fatih Bey, bu konuyu kapatalım” dedi. Sancar bu isteğinin nedenini de daha sonra “Konuyu kapatmak istememin nedeni Binali Bey’e olan saygımız ve muhabbetimiz. Kendisi gerçekten son derece pozitif, konulara çok yapıcı yaklaşan bir Meclis Başkanı. Kendisine çok saygı duyuyoruz.” diyerek açıkladı.

Fatih Altaylı’nın yazısında o bölüm şöyle:

“Buenos Aires’te Büyükelçilik rezidansında Yıldırım ve milletvekilleri ile sohbet ediyorduk. Bu sohbet sırasında Binali Bey’e yerel seçimler ve HDP ile ilgili bir soru sordum. Binali Bey, kırıp dökmeden, kimseyi kırmayacak ve Anayasal Hukuk Devleti kavramının zedelenmesini önleyecek türde bir yanıt verdi. Bu sırada TBMM Başkanvekili ve HDP Mardin Milletvekili Prof. Mithat Sancar lafa girdi ve “Fatih Bey, bu konuyu kapatalım” dedi.

Daha sonra rezidansın bahçesinde Mithat Bey ile sohbet ederken, “Yanlış anlamayın. Konuyu kapatmak istememin nedeni Binali Bey’e olan saygımız ve muhabbetimiz. Kendisi gerçekten son derece pozitif, konulara çok yapıcı yaklaşan bir Meclis Başkanı. Kendisine çok saygı duyuyoruz. Bu yüzden bu tartışmayla Binali Bey’i sıkıntıya sokmak istemedik” dedi. Tüm milletvekilleri ile sıcak bir ilişkisi olduğunu tüm seyahat boyunca gözlemledim. Tam bir tarafsız, tüm partilere eşit mesafede durmaya çalışan ama AK Partili kimliğini unutmadan bunu yapmayı beceren bir Meclis Başkanı portresi gördüm.”