HDP, 'Hüda-Par'la ittifak'ta kararını verdi

HDP, doğu ve güneydoğuda faaliyet gösteren 5 partinin seçimlerde Hür Dava Partisi (Hüda-Par) ile ittifak yapma teklifine 'parti tabanı hazır değil' diyerek olumsuz yanıt verdi.

HDP, 'Hüda-Par'la ittifak'ta kararını verdi

HDP’nin şeriatçı Hüda-Par ile seçim ittifakı kurmasına yönelik yürüttüğü görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı belirtildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı‘nın haberine göre 24 Haziran seçimlerine CHP, İP ve Saadet Partisi ittifakı ile gitmek isteyen ancak beklediği teklifi alamayan HDP, batıda sol, sosyalist, doğu ve güneydoğuda da Kürt parti ve grupları ile görüşmeler yürüttü. Görüşme trafiği sürerken, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur, Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye ve Azadi Hareketi’nin oluşturduğu Kürt seçim ittifakı hem HDP’ye hem de Hüda-Par’a da seçim ittifakı yapma teklifi götürdü.

HDP sözkonusu teklifi hemen reddetmedi ve parti organlarında konuyu değerlendireceği yanıtını verdi.

Hüda-Par ile ittifak olabileceği haberlerinin kamuoyuna yansıması üzerine parti tabanından tepkiler yükseldi. Parti içindeki sol ve sosyalist bileşenlerin de Hüda-Par ile ittifaka olumsuz görüş bildirmesi üzerine HDP Eş Başkanı Sezai Temelli’den Hüda-Par ile ittifakın söz konusu olamayacağını açıklaması geldi ve Kürt seçim ittifakına da ‘Hüda-Par’ın içinde yer alacağı bir ittifaka partinin hazır olmadığı’ belirtilerek olumsuz yanıt verildi.

HDP’nin diğer 5 partiyle ittifak görüşmelerini sürdürdüğü, anlaşma sağlanması durumunda partilerin adaylarının HDP listesinden seçime gireceği ifade ediliyor.