HDP Diyanet'ten randevu istedi

HDP'li vekiller, Afrin’e yönelik harekatla ilgili olarak Diyanet'ten randevu istediklerini söyledi.

HDP Diyanet'ten randevu istedi

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ve Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Afrin’e yönelik harekatla ilgili olarak TBMM’de basın toplantısı düzenlerken, Diyanet’ten randevu istediklerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan randevu talep eden milletvekilleri adına söz alan Kadri Yıldırım, “Türkiye de dahil olmak üzere İslam ülkelerinin çoğunda diyanet kurumları gerçek İslam’ı temsil etmekten uzaklaşmış, bağlı oldukları devletlerin birer aracı haline gelmişlerdir. Bu devletlerin ve iktidarların arzuladıkları istikamette fetvalar vermekten çekinmiyorlar” dedi.

Yıldırım, randevu talebini şu sözlerle ifade etti:

Dökülen kandır, tahrip edilen evlerdir, camilerdir. Diyanet’ten randevu talep ediyoruz, bu konuyu enine boyuna tartışalım. Sorumlulara sorumluluklarını hatırlatalım. Hiç çekinmeden doğruya doğru yanlışa yanlış diyelim. Bu akan kanın bir an evvel durmasını temenni ediyorum.

Bölgeye gitmenin de içinde yer alabileceği geniş kapsamlı bir öneri. Hem mevcut askeri harekatı hem de diğer hususları masaya yatırmak ve ona göre de hiçbir parti ve siyasi mülahazayı gözetmeden, vicdan adalet, insan halkları çerçevesinde müzakere etmek. Aksi takdirde bu uçuruma birlikte yuvarlanırız. Ne ABD’nin ne Rusya’nın bize bir faydası yok. Bana göre milli ve yerli olmak çareyi içeride aramaktır. Bu noktada bazı adımlar atılabilir.”