Havalimanında 4.5 milyar euroluk garanti oyunu: Şeytana pabucu ters giydirdiler...

Yeni havalimanı için hazine garantisi verilip verilmediğine ilişkin tartışma yürüyor.

Havalimanında 4.5 milyar euroluk garanti oyunu: Şeytana pabucu ters giydirdiler...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün resmi açılışını yaptığı yeni havalimanıyla ilgili “Bu projede herhangi bir hazine garantisi yoktur. Sembolik bir rakamı ifade eden, 12 yıla mahsus 342 milyon euro dış hat yolcu geliri garanti edilmiştir.” demişti.

Erdoğan’ın hazine garantisinin hem olmadığını hem de “sembolik” diyerek 342 milyon euro olduğu ifade ettiği hazine garantisi tartışmasıyla ilgili CHP’den önemli açıklamalar geldi.

“DOĞRUYU HANGİSİ SÖYLÜYOR?”

Havalimanını işleten firmalara verilen garantilere ilişkin önemli bir ayrıntıya dikkat çeken CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İstanbul Havalimanı Projesinin ilk 12 yılı için 342 milyon avro dış hat yolcu geliri garanti edildi dedi. Buna karşılık Sayıştay 2016 DHMİ Raporunda 12 yılda 6,3 milyar avro gelir garantisi verildi diyor. Doğruyu hangisi söylüyor?” diye sordu.

“KİRALAR ÖDENDİ Mİ?”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da “İstanbul Havalimanı sözleşmesine göre Havalimanı açıldığı gün işletmeci firmalar (İGA) yıllık 1 Milyar 40 Milyon Avro kirayı peşin olarak DHMİ’ye ödemek zorunda” derken, bu kiranın ödenip ödenmediğini sordu.

Erdoğdu açıklamalarının devamında da “Bir ek bilgi daha… Finansman garantisi ancak dış kredilere verilebiliyor… Ancak 4,5 Milyar Avro garantiyi yerli bankalar (ağırlıklı kamu bankaları) verdi… Bu sorunu açmak için kredi kamu bankalarının yurt dışı şubelerinden verildi… Şeytana pabucu ters giydirdiler…” ifadelerini kullandı.