Havalimanı ihalesinde 32 milyar liralık yolsuzluk: Suç duyurusu yapıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3. Havalimanında Türk Telekom'dan sonraki en büyük büyük yolsuzluğun yapıldığını söyledi.

Havalimanı ihalesinde 32 milyar liralık yolsuzluk: Suç duyurusu yapıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3. havalimanı inşaatında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, müteahhit firmalar ve ilgili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

CHP’li Erdoğdu, havalimanının ‘yap-işlet-devret’ modeliyle yapılan ihalesini alan 5 şirkete inşaat süresini takiben 25 yıllığına ihale edildiğini belirtirken 3 Mayıs 2013’te ihalesi yapılan havalimanının yer tesliminin 2 yıl sonra gerçekleştiğini söyledi.

Yer teslimi yapılmadığı için hem inşaat hem işletme süresinin 2 yıl haksız olarak kamunun aleyhine, işletmecilerin lehine uzatıldığını anlatan Erdoğdu, bununla 2 milyar 90 milyon euro’nun halkın cebinden alınarak, bu müteahhitlerin cebine konulduğunu belirtti.

İhale yapılırken öngörülen yatırım bedelinin 7 milyar 354 milyon euro olduğunu kaydeden Erdoğdu, ihalenin en büyük bedelini hafriyat ve dolgu malzemelerinin oluşturduğunu, havalimanı yerleşkesinin 90 metre yükseltilmesi için ihale yapılmasına rağmen, sonradan bunun 60 metreye düşürüldüğünü ileri sürdü.

‘HAKSIZ TUTAR 4 MİLYAR 590 MİLYON EURO’

Erdoğdu, bu durumun maliyeti 2.5 milyar euro düşürdüğünü, bu paranın da halkın cebinden alınarak, 5 müteahhite aktarıldığını iddia etti.

Yapılan ihale usülsüzlüklerinin bununla sınırlı olmadığını, finansman garantisi ile ilgili hükümlerin ihale sonrasında değiştirilerek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 6.3 milyar euro talep garantisinin yanında, yaklaşık 4.7 milyar euro da koşulsuz finansman garantisine kefil edildiğine dikkat çeken Erdoğdu, bu müteahhitlerin kredileri ödemediği takdirde, kusurlu olup olmadıklarına bakılmaksızın borçlarının kamunun üzerine yıkılacağını ifade etti.
Erdoğdu, hem zamanında yer teslimi yapılmayarak hem de havalimanı kotu düşürülerek bir inşaat usulsüzlüğü yapıldığını vurgulayarak, “Haksız tutar 4 milyar 590 milyon euro’dur. Bunun Türk Lirası karşılığı 32 milyardır. Bu da kamu bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ine denk gelmektedir. Biz, Türk Ceza Kanunu’nun 236. maddesine göre, bu müteahhit ekibi ve ne yazık ki siyasi talimatla bu suçu ortak edilen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

“EN BÜYÜK İKİNCİ YOLSUZLUK”

Sayıştay denetçilerinin bu hususları tespit etmelerine rağmen, bu tarihi yolsuzlukla ilgili herhangi bir işlem yapmadığını aktaran Erdoğdu, 3. havalimanı inşaatının Telekom ihalesinden sonra dünya yolsuzluk tarihinin en büyük ikinci yolsuzluğu olduğunu iddia etti.

Erdoğdu, Sayıştay yetkilileri hakkında da ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.