Hatay Belediyesi: Verin künefe tepsimizi, alın hakiki bir tepsi künefeyi

Hatay’da künefenin tanıtımı amacıyla yapılan 'Künefe çeviren adam' heykelindeki bakır tepsi çalındı

Hatay Belediyesi: Verin künefe tepsimizi, alın hakiki bir tepsi künefeyi

UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay’da künefenin tanıtımı amacıyla yapılan ‘Künefe çeviren adam’ heykelindeki bakır tepsi çalındı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce geçen hafta “Künefeciler Meydanı” olarak bilinen Ulus Meydanı’na yerleştirilen heykeldeki künefe tepsisinin yerinde olmadığını fark eden esnaf, durumu zabıtaya haber verdi.

“Künefe çeviren adam” heykelinin elindeki tepsinin çalındığını tespit eden ekipler tutanak tuttu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından hırsızlığa ilişkin şu paylaşımda bulunuldu: “Antakya Köprübaşına diktiğimiz Künefeci Heykelinin elindeki künefe tepsisini ödünç alan kimselere sesleniyoruz. Verin künefe tepsimizi, alın hakiki bir tepsi künefeyi.”

‘ÇALAN KİŞİNİN AMACI NEDİR MERAK EDİYORUZ’

Antakya Köprübaşı Esnafı Derneği Başkanı Mete Güneşer, tepsinin 20 lira değerinde olduğunu söyledi. Tepsinin fiyatının önemi olmadığını belirten Mete Güneşer, “Bu, bizim halkımızı küçülten bir olaydır. Yetkililerden ricamız, bunu yapanların cezalandırılmasıdır. Bu olayın, bir kamu malına zarar diye görüp sorumlusunu bulsunlar. Heykelin elindeki bakır tepsiydi. Heykelimiz az çok ilgi de görüyordu, ziyaretçiler fotoğraf çekiniyordu” diye konuştu.

Hayretler içinde kaldıklarını anlatan Ahmet Sevinç, “Bu sabah dükkanımızı açtığımızda baktık ki heykelin elindeki künefe tepsisi yok. İlk önce tepsinin tadilat dolayısıyla yerinde olmayabileceğini düşündük ama vidaların kırıldığını ve zabıtanın tutanak tuttuğunu görünce çalındığını anladık. Tepsiyi çalan kişinin amacı nedir merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.