Hakimi olduğu mahkemeye elleri kelepçeli olarak girdi

‘FETÖ’den tutuklu Çalmuk 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne elleri kelepçeli getirildi

Hakimi olduğu mahkemeye elleri kelepçeli olarak girdi

Ergenekon davasına bakan Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘FETÖ’den tutuklu hakimi Hüsnü Çalmuk, bu kez aynı mahkemeye sanık olarak girdi. Çalmuk,13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya elleri kelepçeli getirildi.

Sözcü’den Can Özçelik’in haberine göre, duruşmada yetkisizlik talep eden sanık Hüsnü Çalmuk, yargılandığı mahkemede daha önce kendisinin de hakim olarak görev yaptığını hatırlatarak bu mahkemenin kendisini yargılama yetkisi olmadığını iddia etti.

Sanık Çalmuk yargılamanın, son görev yeri olan Sakarya’da yapılmasını istedi. Mahkeme heyeti bu talebi reddetti. Savunmasında hakkında 10 iddia olduğunu öne süren sanık, 24 yıl boyunca hakimlik yaptığını meslekten atılacak bir hareketi olmadığını savundu.

‘TENEKE HAKİM DEĞİLİM’

Kendisi hakkında ‘FETÖ’ tarafından parlatılan bir hakim olduğu yönündeki ifadeleri ve Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) “teneke hakim” ibaresini kullandığını hatırlatan Çalmuk, “Parlak falan değilim. Ben pırıl pırıl hakimim. Ben altın hakimim, çöpe de atsanız bu değişmez. Teneke hakimler var ama ben onlardan değilim” diye konuştu.

Ergenekon davasındaki hukuksuzlukları savunmaya devam eden sanık Çalmuk, “Siyasi değil hukuki bir davaydı. Takır Takır yargılama yaptık” dedi.

‘ÖRGÜT İÇİN DEĞİL ÇOCUĞUM İÇİN’

‘FETÖ’ye ait Bank Asya’ya para yatırma suçlamasına da yanıt veren Çalmuk, bu bankadaki hesabını 2005’te Kırıkkale’de asliye ceza hakimiyken açtırdığını, örgütün talimatıyla değil de çocuğunun geleceği için bu hesabına para yatırdığını ileri sürdü.

Hüsnü Çalmuk, Ergenekon davasının üye hakimlerinden biriydi. Mahkeme başkanının izinli olduğu dönemler de en kıdemli hakim olarak heyete başkanlık yapıyordu.