Hafıza-i Beşer

HAFIZA-İ BEŞER | 30 Ekim 1961: Türkiye'den Almanya’ya işçi göçü başladı

Almanya Federal Cumhuriyeti ile 57 yıl önce imzalanan İş Gücü Alımı Yasası kapsamında ilk olarak 450 işçi Almanya’ya gönderilmişti.

Türkiye ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında 57 yıl önce İş Gücü Alımı Yasası imzalandı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra iş gücü yetersiz kalan Almanya Federal Cumhuriyeti bu açığı kapatmak için Türkiye arasında 30 Ekim 1961 yılında ‘’Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türk Firmaları İşçilerinin İstisna Akdi Çerçevesinde İstihdamına İlişkin Anlaşma’’ imzaladı.

Bu anlaşma ile birlikte Türkiye’den 6500 işçi talep eden Almanya Federal Cumhuriyeti’ne, ilk olarak 450 kişi Haydarpaşa Tren Garı’ndan Düsseldorf kentine hareket etti. Almanya Federal Cumhuriyeti, 1973 Petrol Krizi nedeniyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerden olmayan işçi alımını durduğunu açıkladı. Buna bağlı olarak Türkiye’den göç durdu.

1983’te çıkarılan ve 1985’e kadar yürürlükte kalan “Geri Dönüşü Teşvik Yasası” ile Almanya ülkelerine dönen yabancılara, belirli şartların yerine getirilmesi durumunda 10 bin 500 mark, ayrıca çocuk başına bin 500 mark yardım yapma kararı aldı. Bununla birlikte 374 bin Türkiye vatandaşı ülkesine geri döndü.

Yukarı