Hafıza-i Beşer | 16 Şubat 1969: "Kanlı Pazar"

16 Şubat 1969'da ABD'nin 6. Filo'sunun İstanbul'a gelişini protesto eden öğrenci ve işçilere faşistlerce yapılan saldırıda iki kişi katledilmişti.

Hafıza-i Beşer | 16 Şubat 1969:

ABD’nin 6. Filo’sunun İstanbul’a gelişini Ankara, İzmir, Trabzon ve İstanbul’da protesto eden öğrenci ve işçi örgütleri, 16 Şubat’ta İstanbul’da emperyalizm ve sömürüye karşı bir yürüyüş ve miting yapma kararı alır. 76 gençlik örgütünün katılacağı miting için valilikten gereken izin de alınır.

Mitingden iki gün önce, 14 Şubat’ta ise Cuma namazından sonra Komünizmle Mücadele Derneği ile bugün TBMM Başkanı olan İsmail Kahraman başkanlığındaki Milli Türk Talebe Birliği’nin öncülüğünde “Bayrağa saygı” mitingi düzenlenir. Bu mitingde komünistlere karşı savaş açıldığı ilan edilerek iki gün sonra düzenlenecek olan 6. Filo’yu Protesto Yürüyüşü’nde “komünistlere gereken ders”i vermek üzere toplanma çağrısı yapılır.

16 Şubat günü, işçi ve öğrenciler Taksim’e doğru yürüyüşe geçmek üzere Beyazıt’ta toplanırken, sağ görüşlü kişiler de Taksim Meydanı’na gelir. Burada toplu kılınan namazın ardından taşlı ve sopalı bir biçimde tekbir getirerek beklerler. Beyazıt Meydanı’nda toplanan ve Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü, Karaköy, Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na ulaşan işçi ve öğrencilerin önünü kesen polisler, alana küçük gruplar halinde girmelerini söylerler. Alana girenler de burada bekleyen ve sadece iki sıra olan polis barikatını kolaylıkla aşan sağcıların sopalı, taşlı ve bıçaklı saldırısına uğrar. Olaylar sırasında Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan adlı gençler bıçaklanarak öldürülür, 200 kişi de yaralanır. Polis ise saldırı sırasında hiç bir müdahalede bulunmaz. Bu olay ülkemiz tarihine “Kanlı Pazar” olarak geçer.

Ertesi gün Hürriyet gazetesinde yayınlanan Ali Turgut Aytaç’ın bıçaklandığı anı gösteren fotoğrafta bir toplum polisinin olayı sadece izlemekle yetindiğinin anlaşılması toplumda büyük tepki yaratır. İktidardaki Adalet Partisi dışındaki siyasi partiler dönemin İçişleri Bakanı Faruk Sükan’ın istifasını ister. Buna karşılık, Sükan suçu solcu öğrencilere yükleyerek polisin görevini yerine getirdiğini belirtir.