16 Eylül 2016: Tarık Akan… Mücadele hiç bitmeyecek!

Ölümünün 2. yılında Tarık Akan’ı saygıyla anıyoruz… Mücadele hiç bitmeyecek!

16 Eylül 2016: Tarık Akan… Mücadele hiç bitmeyecek!

Asıl adı Tahsin Tarık Üregil olan Tarık Akan, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da bir abla ve bir ağabeyden sonra üçüncü çocuk olarak dünyaya geldi. Babasının emekliliğinden sonra ailesiyle İstanbul Bakırköy’de yaşamaya başladı. 1970 yılında Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artist Yarışması’nı kazanarak 1971’de ilk filmi olan ‘Solan Bir Yaprak Gibi’yle kamera karşısına geçti ve Tarık Akan adını aldı.

Akan, 1970-1975 arası yılda 12 filmde rol alarak Yeşilçam’ın en parlak günlerinde yer aldı. Emel Sayın’la “Mavi Boncuk”ta Hülya Koçyiğit’le “Sev Kardeşim”de, Hale Soygazi ile “Gece Kuşu Zehra”da oynadı ve “Hababam Sınıfı” ile Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi. Akan, daha sonra “değişirken yok olmayı” göze aldı. Bu kararın ilk ürünü “Nehir”i Cüneyt Arkın’la birlikte oynadığı “Maden”, “Sürü”, “Yol”, “Kanal” gibi politik filmler takip etti.

12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma nedeniyle yurda dönüşünde tutuklandı. Tutuklanmasının nedeni, sağcı bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi. Böylece 12 yıl hapis istemiyle uzun bir yargılanma süreci başladı ve 2,5 ay hücre hapsi cezası aldı.

2002 yılında hapishane günlerini ve darbe sürecini “Anne Kafamda Bit Var” isimli kitabında anlatan Akan, yazarlık deneyiminin yanında 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu Taş Özel İlkokulu’nu yap-işlet-devret sistemi ile alarak Özel Taş Koleji’ni kurdu ve eğitim alanına da giriş yaptı. Ayrıca, Aziz Nesin’in vefatından sonra görevini devir alan oğlu Ali Nesin’den vakıf başkanlığını devir alarak, 2005 yılında Nesin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı.

Cannes’da aday oldu

111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan ünlü oyuncu, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü aldı ve 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde “Yol” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. 1973 – 2002 yılları arasında 12 ödüle layık görüldü.

Sanatının yanında hayatı boyunca onurlu duruşuyla da hatırlayacağımız, emekten yana duruşu ve ülkemizin aydınlık yarınlarına özlemi ile anacağımız Tarık Akan, her zaman halkının ve emekçilerin yanında yer aldı.

Ölmeden kısa bir süre önce söylediği sözlerdeki gibi, mücadele hiç bitmeyecek!

Saygıyla anıyoruz…