Gümüşsuyu Hastanesi'nin akıbeti belli oldu

Tarihi Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nin akıbeti belli oldu.

Gümüşsuyu Hastanesi'nin akıbeti belli oldu

Önce Beyoğlu Göz Hastanesi’ne devredilip dönüştürülmek istenen, tepkiler üzerine parça parça taşındığı ortaya çıkan Tarihi Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nin ‘Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gümüşsuyu Ek Binası’ olarak hizmete devam edeceği duyruldu.

Osmanlı padişahı Abdülmecid tarafından 1849 yılında topçu askerlerinin tedavileri için yaptırılan Gümüşsuyu Askeri Hastanesi, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası 669 ve 670 sayılı OHAL KHK’leri ile Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. Şişli Etfal’in taşınması gündeme geldiğinde ise, tarihi hastane ‘Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gümüşsuyu Ek Binası’ adı altında içindeki personelle beraber hizmete devam etmişti.

Tarihi askeri hastane binası, geçtiğimiz yıl Beyoğlu Göz Hastanesi’ne verilmek istenmiş, konunun CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan aracılığıyla TBMM gündemine taşınması ve ardından oluşan kamuoyu tepkisinden dolayı vazgeçilmişti.

Geçtiğimiz ay da, hastanenin acil servisinin hizmet vermeyi durdurduğu, ameliyathanesinin ise başka bir yere taşındığı anlaşılmış, bu durum da tarihi binanın boşaltılacağı iddialarını yeniden gündeme getirmişti. Hastane ve tarihi bina ile ilgili birçok iddia ortaya atılırken, Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) ile Mimarlar Odası konuyu yeniden gündeme getirirken, CHP’li Murat Bakan da konuyu tekrar meclis gündemine taşıdı.

Tarihi Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nin ‘Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gümüşsuyu Ek Binası’ olarak hizmete devam etmesi kararı alındığı belirtildi.

Tarihi hastanesinin branşlaştırılması ya da tasfiyesinin kabul edilemeyeceğini belirten CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Gümüşsuyu, sağlıkçı kadrosuyla sağlık kurulu raporlarında nerdeyse sıfır hatayla hizmet veren çok önemli tarihi bir hastane. 1849 yılından bu yana askeri hastane olarak hizmet veren Gümüşsuyu Askeri Hastanesinin konumu ve binasının tarihi çok kıymetli. İki yıldır uğraşıyorlar, bir şekilde bu binayı boşaltmak istiyorlar. Ancak kamuoyu baskısıyla bir şekilde engelliyoruz. Hastanenin, çalışanlarıyla beraber hizmete devam edecek olmasından mutluluk duydum. Böylesine merkezi bir yerde hizmet veren tarihi öneme sahip bir hastanenin branşlaştırılması da tasfiyesi de kabul edilemez. Tarihi hastanenin ve binanın akıbetini takip etmeye devam edeceğiz. Gözümüz ve kulağımız burada” ifadelerini paylaştı.