Gülmen ve Özakça eylemi nedeniyle yargılanan 33 kişiye ilk duruşmada beraat

İstanbul Kadıköy'de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevine destek vermek için yaptıkları basın açıklaması sırasında gözaltına alınan 33 kişi için ilk duruşmada beraat kararı verildi.

Gülmen ve Özakça eylemi nedeniyle yargılanan 33 kişiye ilk duruşmada beraat

İstanbul Kadıköy’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek vermek için yaptıkları basın açıklaması sırasında gözaltına alınan 33 kişi için ilk duruşmada beraat kararı verildi.

İstanbul Anadolu 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuksuz yargılanan 20 sanık ile avukatları katıldı. Başka suçtan tutuklu sanıklar Berkin Timtik, Emine Cansever ve Tolga Akyıldız, tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS sistemi ile katıldılar.

Mesleklerinden KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattıkları açlık grevine destek vermek amacıyla her hafta Kadıköy’de yapılan basın açıklamasına katıldığını söyleyen sanık Barkın Timtik, Nuriye ve Semih’in avukatı da olduğunu belirterek, “Nuriye ve Semih ölmesin diye oradaydık” dedi. Barkın Timtik, Anasayal hakkını kullandığını, suç işlemediğini söyledi.

Diğer sanıklar da anayasal haklarını kullanarak basın açıklamasına katıldıklarını, suç işledikleri yönündeki iddiayı kabul etmediklerini belirterek, beraatlerine karar verilmesini istedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin suç işlemediklerini, anayasal haklarını kullandıklarını belirterek beraat kararı verilmesini istediler. Mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesi ile tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.