Gazi Üniversitesi'nden 'hayati olmayan ameliyat yapmayın' haberlerine ilişkin açıklama

Gazi Üniversitesi Hastanesi, 'hayati olmayan ameliyat yapmayın' haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Gazi Üniversitesi'nden 'hayati olmayan ameliyat yapmayın' haberlerine ilişkin açıklama

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi Başhekimliği, hayati olmayan ameliyat ve uygulamalarda tıbbi malzeme alınmayacağına dönük kurum içindeki yazışmalarla ilgili haberler hakkında açıklama yayınladı.

Hayati zorunluluk taşımayan ameliyatların yapılmayacağı, durdurulduğu ve ameliyat yapan doktorlara soruşturma açılacağıyla ilgili haberleri yalanlayan hastane yönetimi, kurum içindeki yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu söyledi.

Başhekim Prof. Dr. Ahmet Demircan imzalı Genel Cerrahi Anabilim Dalı’na gönderilen yazıda, “Bu süreçte hayati öneme haiz malzemeler alınacak olup diğer elektif ameliyat, işlem vb. için kullanılacak olan malzemelerin alımı bir süreliğine ertelenecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Gazi Üniversitesi’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Son günlerde Hastanemizde hayati zorunluluk taşımayan ameliyatların yapılmayacağı/hatta durduğu ve ameliyat yapan doktorlara soruşturma açılacağı ile ilgili basında birtakım asılsız haberler yer almaktadır.

Söz konusu haberlere konu olan yazı, bölümleri bilgilendirme amaçlı olup; son günlerde ilaç, medikal malzeme ve tıbbi cihaz tedarik eden firmaların Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının çok üzerinde fiyatlar teklif etmeleri üzerine geçmiş ve rutin uygulamalarda olduğu gibi hayati önemi haiz ameliyatların yapılması ve bu çerçevede hayati önem taşıyan malzemelerin alımlarında bir kesinti yapılmaması, diğer işlemler için gerekli olan ihtiyaçların stoklarımızdan karşılanması hususundadır. Hastanemizde halen günde 150’ye yakın ameliyat yapılmaktadır. Haberlere konu edildiği gibi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi faaliyetleri çerçevesinde ameliyatlar dahil sağlık hizmetlerinin sunumunda herhangi bir kesinti söz konusu değildir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği”