Fransa'da üretilen bakterili bebek maması 83 ülkeye satılmış olabilir

Bakterili bebek maması ve süt tozlarını üreten dünyanın en büyük bebek maması ve süt tozu üreticilerinden olan Lactalis şirketi ürünlerinin 83 ülkeye satılmış olabileceğini belirtti.

Fransa'da üretilen bakterili bebek maması 83 ülkeye satılmış olabilir

Bakterili bebek maması ve süt tozlarını üreten dünyanın en büyük bebek maması ve süt tozu üreticilerinden olan Lactalis şirketinin İcra Kurulu Başkanı Emmanuel Besnier, Journal du Dimanche gazetesine bebek mamaları ile ilgili ilk kez açıklamada bulundu.

Salmonella bakterisi içeren bebek mamalarının dünya genelinde 83 ülkede satılmış olabileceğini söyleyen Besnier, ’12 milyondan fazla kutu bebek maması veya süt tozunun bakterili ürün kapsamında olduğunu’ belirterek, dağıtıcılara tüm ürünleri ayrım yapmadan raflardan indirme talimatı verildiğini belirtti.

Skandalla ilgili ilk kez konuşan Besnier, konunun yargıya taşındığını, bir soruşturmanın devam ettiğini hatırlatarak, ‘olaydan etkilenen ailelere tazminat ödeneceğini’ açıkladı.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ile görüştükten sonra bakterili ürünlerin ortaya çıktığı Craon kentinde bulunan fabrikada üretilen tüm ürünleri toplatma kararı aldıklarını hatırlatan Besnier, endişeli olduklarını söyledi.

Bakterinin varlığının şirket yönetimi tarafından geçen yıl ağustos ayından itibaren bilindiği, bu bilginin kamuoyuyla ise aralık ayında paylaşıldığı ortaya çıkmıştı.

Fransa genelinde 35 bebeğin bakterili mama nedeniyle tedavi altına alındığı kaydedilirken, son olarak İspanya ve Yunanistan’dan benzer vakaların ortaya çıktığı öğrenilmişti.