FETÖ'yle mücadele bahanesiyle suç örgütü kuruldu: Aralarında kamu görevlileri de var

Isparta'da kendilerini FETÖ'yle mücadeleye adamış olarak lanse eden ve devletin yanındaymış gibi gösteren çete hakkında, 'çıkar amaçlı suç örgütü' kurdukları iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

FETÖ'yle mücadele bahanesiyle suç örgütü kuruldu: Aralarında kamu görevlileri de var

Isparta’da kendilerini FETÖ’yle mücadeleye adamış olarak lanse eden ve devletin yanındaymış gibi gösteren çete hakkında, ‘çıkar amaçlı suç örgütü’ kurdukları iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan yazılı açıklamaya göre, kendilerini FETÖ/PDY örgütüyle mücadeleye adamış ve devletin yanındaymış gibi gösteren, kurdukları yayın organları ve sosyal medya hesapları aracılığıyla suç örgütü kuran ve yönetenlere yönelik soruşturma başlatıldı.

Aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu belirtilen şüpheliler hakkında, silahlı suç örgütünü kurup yönetme, üye olma, yardım etme, görevi kötüye kullanma, yağmaya teşebbüs, iftira, dolandırıcılık, hakaret, kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma ve ele geçirme suçlarından cezalandırılmaları için kamu davası açıldı.

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “Kendilerini Isparta ilinde FETÖ/PDY örgütü ile mücadeleye adamış ve devletin yanındaymış gibi göstererek kurdukları yayın organları ve sosyal medya hesapları aracılığıyla devlet görevlileri, kurum temsilcileri ile iş adamları hakkında ihbar ve şikayette bulunarak kurumlar ve halk üzerinde baskı kurma, korku yayma ve bu suretle çıkar amaçlı suç örgütü kurma, yönetme ve terör örgütüne üye olma ve yardım etme amacını taşıyan örgüt hakkında yürütülen soruşturma neticelenmiştir. Soruşturmada aralarında bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu şüpheliler hakkında ‘silahlı suç örgütünü kurup yönetme’, ‘silahlı suç örgütüne üye olma’, ‘silahlı suç örgütüne yardım etme’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘yağmaya teşebbüs’, ‘iftira’, ‘dolandırıcılık’, ‘hakaret’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma’, ‘kişisel verileri hukuka ayrı olarak ele geçirme’ suçlarından cezalandırılmaları ile kamu davası açılmıştır. Yapılan soruşturmada bir kısım şüpheliler ise takipsizlik kararı verilmiştir.” denildi.