EYT'den tabutlu eylem: Mezarda emeklilik istemiyoruz

Düzce'de sosyal medya üzerinden yapılan çağrı ile bir araya gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurları, 'mezarda emekli olmak istemiyoruz' diyerek, tabutlu eylem yaptı.

EYT'den tabutlu eylem: Mezarda emeklilik istemiyoruz

Düzce’de sosyal medya üzerinden yapılan çağrı ile bir araya gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurları, ‘mezarda emekli olmak istemiyoruz’ diyerek, tabutlu eylem yaptı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu, üzerinde ‘Mezarda emekli olmak istemiyoruz’ yazan tabutla bir banka şubesi önüne gelerek, temsili olarak emekli olmadan hayatını kaybeden bir kişinin emekli maaşını çekti. Seçimlerde kendilerinin sorunlarını dile getiren siyasilere destek vereceklerini belirterek, yanlarında temsili bir seçim sandığı da taşıyan grup adına konuşan Mehmet Ali Çelik, “Emekli olmak ve yasal haklarımızı istiyoruz. Bizler yaşa takılanlar olarak emekli olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Çalışan arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarına el koymaktan vazgeçin” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“Ülke genelinde bizler hakkında yanlış ithamlara rastlıyoruz. Bizlerin genç yaşta emekli olmak istediğini düşünen arkadaşlar var. Bizler yıllardır bu ülkenin toprağına, havasına, suyuna, sanayisine hizmet eden işçileriz, memurlarız, çiftçileriz. Bizler bugüne kadar yasa çerçevesinde elimizden alınan haklarımızı geri istiyoruz. SSK primi ödemediğimiz zaman sağlık hizmetlerinden faydalanamıyoruz. Yaşımız 50-55’e geldiği zaman fabrikalarda iş bulamıyoruz. Diyoruz ki bizleri yasal haklardan faydalandırın, bizler çalışmadığımız zaman sağlık primi ödemekten kurtarın. Çalışan arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarına el koymaktan vazgeçin. Bizler sosyal güvenlik yasasında reform yapılmasını ve bizlere gerekli önemin verilmesini işitiyoruz.”