Erdoğan'ın 'millet bahçeleri'ne 3 milyar liralık harcama

Erdoğan'ın 24 Haziran seçimleri öncesinde duyurduğu yeni 'hayali' millet bahçelerine 3 milyar lira harcanacak.

Erdoğan'ın 'millet bahçeleri'ne 3 milyar liralık harcama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesinde duyurduğu yeni ‘fantezisi’ millet bahçelerine ilişkin hazırlıklarda sona gelinirken, planlanan 17 ilde, 28 millet bahçesi için yaklaşık 3 milyar liralık harcama öngörüldüğü kaydedildi.

Hürriyet’ten Aysel Alp‘in haberine göre; öncelikle 14 stadyum 3 ay içinde millet bahçesine dönüştürülmek üzere projelendirilecek.

İstanbul’a toplam 11 tane millet bahçesi planlanırken, Ankara ve Diyarbakır’a da 2’şer tane bahçe yapılacak. Taslak, çalışmada toplam 28 bahçe için 3 milyar lira harcama yapılması planlansa da nihai rakamın projelerin kesinlik kazanmasıyla ortaya çıkması bekleniyor.

Erdoğan istedi, TOKİ bekletmeden başladı

Stadyumdan millet bahçesine dönüştürülmesi öngörülen yerler şöyle: “Adana 5 Ocak Stadyumu, Batman 16 Mayıs Stadı, Diyarbakır Atatürk Stadı, Eskişehir Atatürk Stadı, Gaziantep Kamil Ocak Stadı, Giresun Atatürk Stadı, Hatay Antakya Atatürk Stadı, Malatya İnönü Stadı, Mersin Tevvik Sırrı Gür Stadı, Sakarya Atatürk Stadı, Samsun 19 Mayıs Stadı, Sivas 4 Eylül Stadı, Trabzon Akçaabat Fatih Stadı ve Trabzon Avni Aker Stadı.”

Millet bahçesine dönüştürülmek üzere projesine başlanması planlanan yerler ise şöyle: İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Pendik, İstanbul Esenler, Ankara Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Gölbaşı, Elazığ ve Konya.

Projesi tamamlanıp inşasına başlanması planlanan yerler ise şöyle: “İstanbul Kayaşehir 2, 3 ve 4’üncü etaplar, İstanbul Validebağ, Küçükçekmece, Zeytinburnu Beştelsiz, Ayazma ile Diyarbakır Dicle Vadisi.”

Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesinde yeni ‘hayalini’ duyurmuş ardından TOKİ çalışmalara başlamıştı. Erdoğan’ın açıklamaları doğrultusunda TOKİ, İstanbul Bakırköy Baruthane ile Pendik’i belirlemişti.

Önce satıldı sonra tekrar alındı

Sakarya Atatürk Stadı’nın yerini daha önce satan TOKİ, Erdoğan’ın açıklaması sonrası sattığı yeri geri almıştı. TOKİ’nin planlamaları içinde Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nün bombalı saldırı sonrası yıkılan yeri de millet bahçesi olarak yer alıyordu. Ancak yeni planlamada İstanbul’da Bakırköy ile Elazığ’ın olmadığı görüldü.