Erdoğan'dan Ara Güler mesajı: Soy ismi doğru yazılamadı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün hayatını kaybeden Ara Güler için taziye açıklaması yaptı.

Erdoğan'dan Ara Güler mesajı: Soy ismi doğru yazılamadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şair Bahaettin Karakoç, Saadet Partisi Eski Milletvekili Prof. Dr. Oya Akgönenç ve fotoğrafçı Ara Güler’in vefatları nedeniyle taziye için telefon görüşmeleri yaptı.

Resmi ziyaret vesilesiyle Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan Erdoğan, hayatlarını kaybeden üç ismin ailelerine ve yakınlarına telefon aracılığıyla taziyelerini iletti.

Tayyip Erdoğan Ara Güler için “Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü fotoğrafçı Ara Güler usta geriye bıraktığı eserleriyle hep hayırla yad edilecek.” ifadesini kullandı.

Ara Güler 2015 yılında Erdoğan’ın fotoğafını çekmesine gelen tepkilere “Tabii Cumhurbaşkanı’nı çekeceğim, onu çekmeyip sizin gibi serserileri mi çekeceğim!” diye yanıt vermişti.

SOYİSMİ YANLIŞ YAZILDI

Erdoğan Ara Güler’in ölümü sonrası daha sonra Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden de taziye mesajı yayımladı. Mesajda, Ara Güler’in soyisminin “Gürel” olarak yanlış şekilde yazılması dikkat çekti.

Mesaj şöyle:

“Fotoğraf sanatı alanında Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Ara Güler’in vefatını büyük bir teessürle öğrendim.

Büyük sanatçılar, vefatlarından sonra da, geride bıraktıkları eserleriyle yaşamaya devam ederler.
Objektifiyle tarih yazan Ara Güler’i de, işte böyle bir büyük sanatçı olarak görüyorum.

Kendisine Master of Leica unvanı da verilmiş olan Güler, dünyanın önemli haber ajansları ve yayınlarında ülkemizi en iyi biçimde temsil etmiştir.

Winston Churchill’den Bertrand Russell’a, Indira Gandi’den Salvador Dali’ye, Alfred Hitchcock’tan Picasso’ya birçok tarihi kişiyle gerçekleştirdiği foto röportajlar, asla hafızlardan silinmeyecektir.

Dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında yer alan eserleri ve milyonlara ulaşan fotoğraf albümlerinin yanı sıra, kıymetli bir insan olarak hayatımızda bıraktığı derin izlerle de Ara Gürel ustayı daima saygıyla hatırlayacağız.

Yakın geçmişte objektifine yansıma mutluluğunu yaşadığım değerli sanatçımızın vefatından duyduğum derin üzüntüyü bir kez daha ifade ediyor, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”