Gündem

Erdoğan'dan 5 dilde Suriye mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından Suriye mesajı paylaştı. İdlib Zirvesi için gün boyu Tahran’da bulunan Erdoğan mesajını Türkçe, İngilizce, Rusça ve Farsça olarak yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından Suriye mesajı paylaştı. İdlib Zirvesi için gün boyu Tahran’da bulunan Erdoğan mesajını Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça ve Farsça olarak yayınladı.

Erdoğan sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda “Türkiye olarak, baştan beri Suriye’de akan kanın durması için mücadele ettik. Hiçbir ayrım gözetmeden Suriyeli kardeşlerimize sahip çıktık. Dün olduğu gibi bugün de tek bir Suriyeli kardeşimizin dahi burnunun kanamasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan paylaşımlarına şöyle devam etti:

“Bugün aziz kardeşim Sayın Ruhani’nin ev sahipliği ve değerli dostum Sayın Putin’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Rusya-İran üçlü Zirvesine atfettiğimiz önem Suriyeli kardeşlerimizin geleceğine yönelik hassasiyetimizden kaynaklanıyor.”

“Bugün gerçekleştirilen Tahran Zirvesinde Türkiye, Suriyeli sivillerin can güvenliğini hiçe sayan yöntemlerin, teröristlerin ekmeğine yağ sürmekten başka hiçbir fayda sağlamayacağını açıkça ifade etmiştir.”

“Rejimin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olamayız.”

“İdlib meselesi, yeni acılara, yeni gerginliklere, yeni sıkıntılara mahal vermeden Astana ruhuna sadık kalınarak çözülmelidir. Astana’da mutabakata vardığımız ilkelerin muhafazası, Suriye krizine sürdürülebilir siyasi çözüm bulunması bakımından da mühimdir.”

“Terörle mücadele kisvesi altında sahada oldu-bittilere gidilmemesi, Suriye’nin toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin milli güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durulması gerekmektedir.”

“3,5 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yapan bir ülke olarak, mültecilerin gönüllü ve güvenli biçimde geri dönüşlerinin sağlanması ve Suriye ihtilafına tüm paydaşların ortak bir zeminde buluştuğu kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya devam edeceğiz.”

Mesajların tamamı 5 dilde, Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça ve Farsça olarak yayınlandı.

 

İdlib zirvesi sona erdi: İşte 12 maddelik Tahran Bildirisi

Yukarı