Erdoğan: Suudi kraliyet ailesini yıpratma niyetimiz asla yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi sonunda konuştu. AKP lideri, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi yönetimine eleştiriler yöneltirken "Bizim Suudi Arabistan devletini ve kraliyet ailesini yıpratmak veya zarar vermek gibi bir niyetimiz asla yoktur." dedi.

Erdoğan: Suudi kraliyet ailesini yıpratma niyetimiz asla yoktur

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi sonunda bir basın toplantısı düzenleyerek çeşitli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarında Cemal Kaşıkçı cinayetinin soruşturulması konusundaki uzun konuşması ve Suudi Arabistan’a yönelttiği dozajı yüksek eleştiriler dikkat çekti.

Erdoğan’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

G-20 ZİRVESİ

Dün ve bugün yapmış olduğumuz görüşmelerin ülkelerimiz başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 10 yıllık bir süreç ve bu toplantıların tamamına katılmış bir lider olarak huzurlarınızdayım. Önceki zirvelerde olduğu gibi G-20 ülkeleri olarak kapsamlı bir gündemle bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Hayata geçirdiğimiz projeleri diğer liderlerle paylaştım. Eğitim konusu G-20 tarihinde ilk kez gündeme gelmiştir. Bizler de Türkiye olarak kız çocuklarının eğitimine dikkat çektik.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ ARAMALAR

Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı yapıyoruz. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının asli sahiplerinden KKTC’nin haklarının emrivakilerle gaspedilmesine asla izin vermeyeceğiz.

SIĞINMACILAR 

Çeşitli yerlerden gelen 4 milyonu aşkın mazluma ev sahipliği yakan ülkeyiz. Sığınmacılar için kendi kaynaklarımızdan 33 milyar dolar harcadık. İşte böyle bir ülke olarak mültecileri toplama kampına hapsederek bir yere varılmayacağına inanıyoruz. Biz insanları mülteci kamplarına göndermedik. Onlara konteyner kentler kurduk.

İADE EDİLMEYEN ‘FETÖ’ FİRARİLERİ

15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunup 251 insanımızın kanına giren FETÖ’cüler belgeye rağmen kimi ülkeler tarafından korunuyor.

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON

Fırat’ın batısını olduğu gibi doğusunu da bölücü terör örgütünün zulmünden ve işgalinden çok yakın bir zamanda kurtaracağız.

YEMEN’DEKİ KRİZ

4 yıla yakın bir süredir derinleşerek devam eden Yemen krizine acilen çözüm bulunması gerekiyor. Bu konuda dünyanın çok ama çok sessiz kaldığını görüyoruz.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Hadiseden haberdar olduğumuz andan itibaren, Kaşıkçı cinayetini aydınlatmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Suudi yönetimi tarafından önce inkar edilen, ardından çarpıtılmaya çalışılan ve nihayetinde kabullenilen bu cinayet, Türkiye’nin kararlı tavrı sayesinde açığa çıkmıştır.

Cemal Kaşıkçı başkonsolosluktan çıkıp gidiyor. Dışarıda kim var nişanlısı var. Cemal Kaşıkçı binayı terk ettiği zaman neden nişanlısının yanına gelmesin? Bütün bunlar hep kendilerinin tezatlarıdır. Cemal Kaşıkçı’nın 7.5 dakika içerisinde boğularak öldürüldüğünün belgeleri var. Biz bunları dünyayla paylaştık. Türkiye burada açık ve net bilgileri-belgeleri ABD başta olmak üzere kim istediyse verdik. Bu sadece Türkiye’nin meselesi değildir. hatta biz suçun işlendiği yerin İstanbul olması nedeniyle bu suçluların bize verilmesini istedik. İçeride 22 kişinin şu anda tutuklu olduğunu ve bunların içerisinde idamla yargılanacakların olduğunu söylüyor. Ve Veliaht Prens ben savcımı size gönderebilir miyim dediğin de buyrun gönderin dedim. Ancak Suudi Arabistan gelen başsavcı kendi bilgi belgelerini benim başsavcımla paylaşmadı.

Biz şu ana kadar Suudi Arabistan makamlarından cesedin akıbeti yerel işbirlikçiler ifadelerini kullanan Dışişleri Bakanına da sorduk. Bu yerel işbirlikçiyle ilgili soruların cevabını alamadık.

Bu vahşi cinayetin emrini vereninden uygulayana kadar tüm sorumluları ortaya çıkartılmadan ne İslam dünyasının ne de kamuoyunun tatmin olması mümkün değildir. Bizim Suudi Arabistan devletini ve kraliyet ailesini yıpratmak veya zarar vermek gibi bir niyetimiz asla yoktur. Cinayetin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması ve sorumlarının tamamının yargılanmalarının Suudi Arabistan’ın da çıkarına olacağına inanıyoruz.