Erdoğan-Putin-Ruhani bir araya gelecek

Putin, Ruhani ve Erdoğan'ın bir araya geleceği 'üçlü zirve' için hazırlıklar devam ediyor.

Erdoğan-Putin-Ruhani bir araya gelecek

Putin, Ruhani ve Erdoğan’ın bir araya geleceği ‘üçlü zirve’ için hazırlıklar devam ediyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya, İran ve Türkiye’nin liderleri arasında ‘üçlü görüşme’ için hazırlık yapıldığını ancak kesin tarihin belli olmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılması planlanan üçlü zirveye ilişkin soruları yanıtlayan Peskov, ”Görüşme hazırlanıyor. Henüz kesin tarih yok. Diplomatik kanallar üzerinde mutabakat sağlanır sağlanmaz, sizlere duyuracağız.” açıklamasını yaptı.

Daha önce 22 Kasım 2017 tarihinde Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelen üçlünün, bu kez bahar aylarında İstanbul’da bir araya gelmesi bekleniyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI MAYIS’TA İSTANBUL’DA GÖRÜŞECEK

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise yaptığı açıklamada; İran, Rusya veTürkiye dışişleri bakanlarının Mayıs ayında, Suriye konulu bir toplantı yapacağını belirtti.

İran resmi ajansı IRNA’ya konuşan Kasımi, ”İran, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları, Astana süreci kapsamında Mayıs’ta Türkiye’de bir araya gelecek” dedi.

Yapılacak görüşmelerin, Suriye’ye ilişkin ihtilafların ortadan kaldırılmasına katkı sağlamasını beklediklerini belirten Kasımi, Suriye’de barışın tesisine ve terörle mücadeleye yönelik çabalar için ciddi bir katkı sunacağını vurguladı.