Erdoğan Putin ile görüştü: Suriye ordusu İdlib'e yönelirse Astana mutabakatı yok olur

Dera'nın Suriye ordusu tarafından geri alınmasının ardından Erdoğan, İdlib'teki cihatçıları kollamanın yollarını arıyor.

Erdoğan Putin ile görüştü: Suriye ordusu İdlib'e yönelirse Astana mutabakatı yok olur

Dera’nın Suriye ordusu tarafından geri alınmasının ardından Erdoğan, İdlib’teki cihatçıları kollamanın yollarını arıyor.

Türkiye-Rusya ilişkilerini daha da geliştirme konusundaki kararlılıklarını teyit eden iki lider, başta TürkAkım ve Akkuyu projeleri olmak üzere enerji alanındaki işbirliği hakkında görüştüler.

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. Bu çerçevede, Astana süreci ülkeleri ile koalisyon mensubu ülkelerin görüşleri arasında yakınlaşma sağlanmasının, Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü temelinde bir siyasi çözümün sağlanmasını hızlandırabileceğine işaret edildi.

Dera’daki durumu kaygı verici olarak niteleyen Erdoğan, Suriye ordusunun benzer bir şekilde İdlib’e de yönelmesi durumunda Astana mutabakatının özünün tamamen yok olabileceğine dikkati çekti.

Erdoğan, İdlib’te olumsuz gelişmeler yaşanmamasının, 30-31 Temmuz tarihlerin Astana toplantısına cihatçıların katılımını teşvik bakımından da önemli olduğunu belirtti.

İki liderin, BRICS Zirvesi vesilesiyle ay sonunda Johannesburg’da yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kaldıkları kaydedildi.