Erdoğan, "Halk Arenası" programının durdurulmasını istedi

Erdoğan, "Bedelini ödeyecekler" diyerek hedef gösterdiği sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'i bu kez de RTÜK'e şikayet etti.

Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bedelini ödeyecekler” diyerek hedef gösterdiği sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’i konuk eden Halk TV’yi bu kez de RTÜK’e şikayet etti.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın katıldığı programda, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun hükümlerine aykırı davranıldığı iddiasıyla Halk TV’ye idari para cezası uygulanması, ihlale konu programın ise beş kereye kadar durdurulması talebiyle RTÜK’e başvuruda bulundu.

RTÜK’e verilen dilekçede Halk TV’de sunulan “Halk Arenası” isimli programa 21 Aralık 2018’de katılan Gezen ve Akpınar’ın “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan ve hakaret niteliği taşıyan ifadeler sarf ettikleri, açıkça ölüm ve anayasal düzene karşı darbe tehdidinde bulundukları” öne sürüldü.

Bu sebeple Gezen ve Akpınar hakkında adli soruşturma başlatıldığı hatırlatılan dilekçede, “Söz konusu ifadeler, Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil etmekle birlikte, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un ‘Yayın Hizmeti İlkeleri’ başlıklı 8. maddesinin de ihlali niteliğindedir.” denildi.

“ELEŞTİRİ SINIRLARINI ÖTESİNDE…”

Dilekçede “Programın tamamı incelendiğinde, kullanılan ifadelerin Erdoğan’a yönelik “toplumda düşmanlık oluşturmak amacına matuf, nefret duyguları ile hareket edilerek sarf edilmiş nitelik ve ağırlıkta olduğunun görüleceği” öne sürülürken, “Eleştiri sınırları ötesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızı ‘aşağılayan’, hatta ‘ölümle’, ‘asılmakla’ tehdit eden, bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya yönelik darbe propagandası niteliğinde ifadelerle dolu söz konusu programın, anılan yayın ilkelerine aykırı olduğu ve hukuken himaye edilemeyeceği açıkça ortadadır.” ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, ihlallerin gerçek manada önlenmesi için program hakkında caydırıcı yaptırım uygulanması gerektiği kaydedildi.