Erdoğan istedi, RTÜK'ten Halk TV ve Fox TV'ye ağır cezalar geldi

RTÜK, Fatih Portakal'ın sözleri gerekçesiyle Fox Ana Habere 3 program durdurma, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in sözleri gerekçesiyle Halk Arenası programına 5 program durdurma cezası verdi.

Erdoğan istedi, RTÜK'ten Halk TV ve Fox TV'ye ağır cezalar geldi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği Fox TV spikeri Fatih Portakal’ın programı ile Halk TV’de Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in konuk edildiği ‘Halk Arenası’ programına RTÜK’ten ağır ceza çıktı.

Halk TV ve Fox TV için “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, toplumda nefret duyguları oluşturmak” gerekçeleriyle ceza kesildi. Halk TV’ye “eleştiri sınırlarını aşmak”, Fox TV’ye de “tarafsızlık ilkesini esas almamak” gerekçesiyle ayrıca cezalar verildi. Böylece Fox TV’ye 1 milyon TL’ye yakın ceza kesilmiş oldu. Fox Ana Haber de 3 gün hiç yayınlanmayacak. Halk TV’ye ise yaklaşık 80 bin TL para cezası verildi. Halk Arenası programının ise 5 kez yayımlanması yasaklandı.

Sinan Tartanoğlu‘nun haberine göre; RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı kararları değerlendirdi. Taşcı, “Cumhurbaşkanının işaretiyle yargının ardından RTÜK’ün de harekete geçerek yaptırım kararı vermesine ilişkin hızı doğrusu göz yaşartıcı. Anlaşıldı ki, görev sırası RTÜK’e geldi, o da görevini yerine getirdi. Bu kadar hızlı rapor düzenleyip karar alabilen RTÜK’ten aynı hızı bu ülkenin kurucusu Atatürk’e “zurnanın son deliği” denilen televizyon yayınları için de bekliyorum. Aynı hızı, ülkenin ikinci büyük partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na küfre varan televizyon programları için beklemek bu ülkede yaşayan milyonlarca yurttaşın da hakkıdır. Metin Akpınar’ın, barıştan, demokrasiye sahip çıkmanın kıymetinden söz ettiği konuşmanın cezalandırıldığı yerde, ‘oluk oluk kan akıtmaktan’, ‘boğazların kesilmesinden’ söz edenlerin değerlendirmesi düşünce özgürlüğü sayılıyor sanırım” dedi.

UĞUR DÜNDAR’DAN TEPKİ

Karar sonrası Halk Arenası programının sunucusu Uğur Dündar, kişisel Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Halk Arenası’na 5 hafta yayın durdurma,
Halk Tv’ye 80 bin TL para cezası!..
FOX Tv’ye 3gün haber durdurma,
1 milyon TL’ye yakın para cezası!..
İLERİ DEMOKRASİ BÖYLE BİR ŞEY!..”