Erdoğan: Artık bir parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

AKP'li Cumhurbaşkanı, "Artık bir parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil. Millet o defteri kapattı." diye konuştu.

Erdoğan: Artık bir parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Seçim Özel Radyo Programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan, “parlamenter sisteme dönüş” vaatlerine tepki göstererek, “Bir defa 16 Nisan’da biz Türkiye’de bir anayasa oylaması yapmadık mı? Millet o defteri kapattı. Artık bir parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

‘ARTIK 205 ÜNİVERSİTEMİZ VAR’

“Türkiye 16 yıl öncesinde neredeydi şimdi nerede. SSK’nın başında Kılıçdaroğlu’nun olduğu zamanlar berbat zamanlardı.

16 yıl önce Türkiye neredeydi? diye baktığımız zaman, bir defa eğitimde adeta yok denilebilecek bir konumdaydık, 70-80-100 öğrencili sınıflar, derslik sayısı az, sağlıkta zaten büyük bir felaket… Sayın Kılıçdaroğlu’nun SSK’nın başında olduğu dönemler, ayrı bir felaketti. Galoşları tekrar satan SSK hastaneleri vardı.

Türkiye 79 senede özellikle eğitimde neredeydi, nereye geldi. Eğitim olmazsa olmazımızdır, eğitimli bir nesil çok çok önemli. 75 üniversite vardı ama şimdi 205 üniversitemiz var.​”

‘FATURAYI SİYASETÇİ ÖDÜYOR’

“Türkiye özellikle imtihan sistemlerini oturtma düzeyini yakaladı. Son imtihanlarda da yine önce bir gürültüler falan oldu sonradan da ‘bu doğruymuş’ demeye başladılar, bunun olumlu tepkilerini almaya başladık.

O kurumlar, bağımsız kurumlar havasıyla kendilerine göre adımlar atıyorlar, peki faturayı kim ödüyor? Faturayı siyasetçi ödüyor. Faturayı ödeyen, istişaresini yaptıktan sonra kararını da o verir.”

“ARTIK ÖYLE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL”

“Bir defa 16 Nisan’da biz Türkiye’de bir anayasa oylaması yapmadık mı? Millet o defteri kapattı. Artık bir parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil.”

Muharrem İnce ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadeleri birbirini tutmuyor. Biz 85 koli belge göndermişiz, Bay Muharrem ne diyor? ‘Onlar gazete kupürü’ diyor. Halbuki iddianameler ortada.

Ne diyor Bay Kemal? ‘Müracaatını (Demirtaş) yaptı YSK’ya, YSK ona müsaade etti.’ Tamam müsaade etmiş de olabilir, yani YSK’nın bu noktada her verdiği kararın doğru olduğunu iddia edebilir miyiz? Bir de vicdan var.

“DERSHANE İŞLETEMEMİŞ DEVLET YÖNETEMEZ”

(İnce) Dershane işletemeyen bir adamın devlet yönetiminden anlaması mümkün değil. Bu adam dershane işletememiş, çalıştırdığı personelinin sigorta ücretlerini ödemediği için hepsi ah vah ile oradan ayrılmışlar.”

“300’ÜN ALTINDA KALIRSAK KOALİSYON OLABİLİR”

Erdoğan yeterli sayıda milletvekili çıkarılamaması durumunda koalisyona gidebileceklerini de söyledi. Cumhurbaşkanı “300’ün altında kalırsa o zaman bir koalisyon arayışına gidilebilir” dedi.

Erdoğan şöyle konuştu:

“İttifakların içerisinde de koalisyonlar oluşmaz diye birşey yok. Mesela ‘cumhur ittifakı’nda böyle bir şey oluşur mu göreceğiz. 300’ün altına kalırsa o zaman bir koalisyon arayışına gidilebilir, o da ayrı konu. Cumhurbaşkanının partisinden kopması diye bir şey yok. Yeni dönemde partili cumhurbaşkanlığı süreci var. Tarafsızlığa gelince o başka bir şey. Parlamento içinden istediğiniz kişiyi kabinenize alırsınız ama üyeliği düşer. Dışarıdan da alabilirsiniz. Yemin etmek artık ben partili değilim demek değil. Tarafsız davranacağına yemin etmektir. 16 Nisan’la birlikte bunlar kalktı. Burada en önemli olan parlamentodan alacağı kişi artık parlamento üyesi olmayacak.”

HALK ‘EĞİTİM, SAĞLIK’ DEDİ, ERDOĞAN ‘TEESSÜF’ ETTİ

Erdoğan’a katıldığı radyo programında ‘Cumhur İttifakı’nı desteklemeyen vatandaşların eleştirileri de dinletildi. Vatandaşlar OHAL, sağlık ve eğitim sistemi, parlamenter sistem, ekonomi gibi konularda eleştirilerini sıralarken, Erdoğan ise bu sorular karşısında, “Üzülerek söylüyorum bunların astı astarı yok. Kendilerine teessüf ediyorum” yanıtını verdi. AKP lideri yanıtında ayrıca bir kez daha ‘buzdolabı ve fırın’ örneğini de vererek akıl sınırlarını zorladı.