Erdoğan, AKP'de büyük tasfiye dalgası başlatıyor

AKP'nin 18 Ağustos'ta yapacağı altıncı olağan kongresinde, Erdoğan'ın, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu'nda en az yüzde 40 oranında değişiklik yapacağı iddia edildi.

Erdoğan, AKP'de büyük tasfiye dalgası başlatıyor

AKP’nin 18 Ağustos’ta yapacağı altıncı olağan kongresinde, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın,  Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) en az yüzde 40 oranında değişiklik yapacağı iddia edildi. Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah’ta yayımlanan haberde, mevcut kabinede bulunan birkaç Bakan’ın MKYK’ya gireceği ileri sürüldü.

Sabah’tan Eda Işık’ın haberine göre, hem parti yönetiminin, hem AKP tüzüğünün değiştirileceği kongrede 50 kişiden oluşan MKYK’nın en az yüzde 40’ının değişmesi bekleniyor. Kulislerde MKYK’ya yine mevcut kabineden birkaç Bakan’ın gireceği ifade ediliyor.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK

Kongrede yapılacak değişikliklerden biri de parti tüzüğü olacak. Parlamenter sisteme göre hazırlanan tüzükte, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre değişikliklere gidilecek. MKYK’ya göre genel başkan yardımcıları ve genel sekreterden oluşan MYK da yeniden şekillenecek. Yeni MYK’da da yine yüzde 40’ın üzerinde bir değişim olması bekleniyor.