İç Açı

Erdoğan: Aileler millet bahçelerinde yatıp yuvarlanırken bizi hatırlasın

AKP Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı İstişare Toplantısında konuşan Erdoğan, “çevrecinin daniskası” rolüne büründü, “Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde ‘Dünya Şehircilik Günü’ kapsamında düzenlenecek AKP Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’na konuştu.

Konuşmasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslenen Erdoğan “Murat, buna dikkat et! Dikey mimari yok, yatay mimari…” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, partisinin iktidarı ve geldiği sağcı geleneğin döneminde başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin büyük kentleri beton ormanına çevrilmişken “Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk” demekten de geri durmadı.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“SIFIR ATIK PROJESİ VAKIF OLSUN”

“81 vilayetimizden gelen siz sayın arkadaşlarım ile bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Bu toplantıları çok ama çok faydalı görüyorum. Buradaki istişarelerin, soru, cevapların dalga dalga il, ilçe, beldelere yayılacağını umuyorum. ‘Sıfır Atık’ projesini bir vakıfa dönüştürerek ülke genelinde böyle güçlü bir sivil toplum kuruluşuna da sahip olalım diyorum.”

“Kendini AK Partili gören her arkadaşım benim olmadığım yerde kimse yoktur anlayışıyla çalışmalarını sürdürmelidir. 2023, 2053, 2071 vizyonlarını böyle gerçekleştirebiliriz. AK Partililer 7/24 çalışacak ki Türkiye, üretmeye, kalkınmaya devam etsin. Sizlere düşen ülkemizin kalkınması için çalışmak, milletimizle bağımızı güçlendirmektir. 31 Mart yerel seçimlerinden de alnımızın akı ile çıkacağımıza inanıyorum.”

“Biz, bir coğrafyadan bir başkasına gitmekle kalmamış, gittiğimiz yerleri abad etmişizdir. Gidin Kafkasya’ya, Balkanlara, Orta Asya’ya ecdadımızın bıraktığı izlere rastlarsınız. Üstelik ecdadımız sadece şehirler yapmakla kalmamış, onlara ruhlar vererek bize ait hale getirmiştir.”

“MURAT DİKKAT ET”

“Murat, buna dikkat et! Dikey mimari yok, yatay mimari… Milyonlarca ağaç diktik. Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk. Geldiğimizde 70-75 kişilik sınıflar vardı, ortalama şimdi 30’lara düşürdük Bay Kemal. Ya bunu ona anlatmıyorlar ya da anlatıyorlar işine gelmiyor. Yalan bunun en büyük sermayesi. Bundan büyük sermayesi yok. Yalanı en güzel kim söyler dediklerinde düşünmeden cevap verin; Bay Kemal deyin.”

“BİNALAR YÜKSELDİ GÖNÜLLER ÇÖLLEŞTİ”

“Mimarinin ihtişamı ile manevi derinliğin aynı anda buluştuğu şehirlere yeterince sahip çıkamamış olmamız en büyük kaybımızdır. Sahip olduğumuz kadim mirasın hala tam anlamıyla farkında olamadığımızı düşünüyorum. Binalar yükseldikçe yollar büyüdü. Fakat gönüller çoraklaştı, karardı, çölleşti. Bu ekip genciyle, kadınıyla, yaşlısıyla daha çok çalışacak.”

“TOKİ vasıtasıyla 837 bin konut inşa ederek özel sektöre de örnek olan bir şehircilik hamlesi başlattık. İmar barışı ile 13 milyon kişinin devlet ile olan ihtilafını çözmeye çalışıyoruz. Sıkıntılı yerlerin yarısı imar barışından faydalanacak gibi görünüyor. Bu süreçte birilerinin bunu fırsata çevirmesine de göz yummuyoruz.”

“4 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Sıfır Atık projesi hızla yaygınlaşıyor. Doğalgaz kullanımı ile hava kirliliği oranı azaldı. AK Parti’nin icraat listesi gerçekten çok uzun. Bu icraatlarımızı milletimizin zihnine nakış nakış işlemeliyiz.”

“MİLLET BAHÇELERİNDE YUVARLANSINLAR”

“Bütün aileler gelsinler millet bahçelerine yatsınlar yuvarlansınlar; onlar orada yuvarlandıkça bizi hatırlayacaklar. Üniversitelerin olduğu yerlerde millet kıraathanelerini yaygınlaştıralım; orada kek, çay olsun; çocuklar kekini alsın, çayını yudumlasın bize dua etsin.”

Yukarı