EPDK Başkanı yüzde 27 zammı savundu: Astronomik değil

Konutta elektrik fiyatları geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 45 arttı, EPDK ise zamların "astronomik" olmadığını öne sürdü.

EPDK Başkanı yüzde 27 zammı savundu: Astronomik değil

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektriğe 3 ayda yüzde 27 zam yapılmasına ilişkin açıklamasında, yapılan zamların astronomik olmadığını öne sürdü.

Yılmaz, elektrik fiyatlarına 3 ayda yüzde 27 zam yapılmasına ilişkin “Enerjide fiyatlama yaparken maliyetleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu zamlar astronomik zamlar değil. İçinde bulunduğumuz şartlara göre alınmış kararlar” ifadelerini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi tarafından düzenlenen Akaryakıt Sektör Çalıştayı’ndaki konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, “Enerjide fiyatlama yaparken maliyetleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu tarifeleri hem kamu şirketlerinin hem de özel sektörün maliyetlerine bakarak düzenliyoruz. Unutmayalım, en pahalı enerji olmayan enerjidir” ifadelerini kullandı.

‘TÜKETİCİLERİN FAYDASI’NIN HESABINI YAPIYORLARMIŞ

Zam kararlarında tüketici ve üretici dengesini korumak için tüm verileri incelediklerini savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Biz hesaplarımızı yaparken sürdürülebilir enerji politikasını gözetiyoruz ve tüketiciler enerjiden en verimli şekilde nasıl faydalanır, bunun hesabını yapıyoruz. Dolayısıyla bu zamlar astronomik zamlar değil. İçinde bulunduğumuz şartlara göre alınmış kararlar. Kurun maliyetlere etkisi var, doğalgaz bu fiyata endeksli ve elektrik üretimindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda birçok enstrüman olduğunu görebiliriz. Biz bu enstrümanların hepsini göz önünde bulundurarak tarifeleri yapıyoruz.”

Elektrik fiyatlarına 1 Ekim’den itibaren konutlarda yaklaşık yüzde 9, sanayide ise yaklaşık yüzde 18.5 zam yapılmıştı. Bu zamla beraber son 3 ayda elektriğe yüzde 27, 2017 yıl sonuna göre yüzde 44.9 zam yapılmış oldu.