Emniyet uyardı: Kart hareketlerinizi kontrol edin

ATM'lere yerleştirdikleri aparatlarla kredi kartlarının şifrelerini kopyaladığı iddia edilen 2 kişi tutuklandı. 360 bin şifre görüntüsünün kopyalandığını söyleyen emniyet ise 'kart hareketlerinizi kontrol edin' uyarısında bulundu.

Emniyet uyardı: Kart hareketlerinizi kontrol edin

ATM’lere yerleştirdikleri aparatlarla kredi kartlarının şifrelerini kopyaladığı iddia edilen 2 kişi tutuklandı. 360 bin şifre görüntüsünün kopyalandığını söyleyen emniyet ise ‘kart hareketlerinizi kontrol edin’ uyarısında bulundu.

Bulgaristan’dan İzmir’e gelerek ATM’lere yerleştirdikleri aparatlarla kredi kartı ve banka bilgilerini kopyalayıp ülkelerine dönen 2 kişi, tekrar Türkiye’ye giriş yapınca yakalandı.  Şahıslar haksız kazanç elde etmek suçundan tutuklanırken, emniyet yetkilileri vatandaşları uyararak mağdur olmamaları için hesap hareketlerini düzenli olarak kontrol etmeleri yönünde uyardı.

İzmir Bayraklı’daki bir bankaya ait ATM üzerinde kart kopyalama aparatının bulunması üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir süredir çalışma yürütüyordu. Yapılan araştırmalar sonucunda, özel kopyalama aparatını Bulgaristan plakalı araçla gelen aynı ülkenin vatandaşı olan D.S.D. ve F.L.R.’nin yaptığı belirlendi. 15 Eylül’de yeniden Türkiye’ye giriş yapmaları üzerine yakalanan dolandırıcıların ATM üzerinden aparatı söktükleri sırada yakalandıkları belirtildi. Ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan incelemede, yaklaşık 360 bin şifre görüntüsünün de elde edildiği açıklandı.

Türkiye’ye kısa süreli olarak giriş yaptıktan sonra kart bilgilerini kullandıkları teknikle kopyalayan iki dolandırıcının ülkelerine döndüklerinde ise bunları kullanıp para çekim işlemlerini gerçekleştirdikleri de ortaya çıktı. Bulgaristan vatandaşı D.S.D. ve F.L.R. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Emniyet yetkilileri vatandaşları uyararak benzer olayların mağduru olmamaları için hesap hareketlerini düzenli olarak kontrol etmeleri, ATM’lerde işlem yaptıkları sırada şifre görüntüleme düzeneğine karşı tuş takımını kapatmaları, ATM’nin çevresinde gözetleme yapan şüpheli kişileri ya da kart giriş haznesi, para çıkış haznesi, tuş takımı gibi şüpheli durumlar gördüklerinde ise polise bilgi vermeleri istendi.