'Dolar Türk literatüründen çıkarılsın' diyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı'nın döviz bürosu olduğu ortaya çıktı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, dövizin ve doların Türk literatüründen çıkartılması gerektiğini söyledi. Ancak Gülsoy'un bizzat kendi mesleği döviz alım satımı çıktı.

'Dolar Türk literatüründen çıkarılsın' diyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı'nın döviz bürosu olduğu ortaya çıktı

Kayseri Ticaret Odası ( KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırı düzenlendiğini” iddia ederken saldırılara “yerli ve milli” bir duruşla karşılık vereceklerini söyledi.

Açıklamasında “Dövizin bu kadar yükselmesinin hiçbir şekilde ekonomik bağlantısının göstergesi yok. 3,80 lira olan doların şu an 6,50 seviyesinde seyretmesinin bizim herhangi bir şekilde ekonomimizde kötüleşme veya göstergesi yok. Bu resmen ekonomik bir saldırıdır.” iddiasında bulunan Gülsoy, “Ülkemize olan, dış güçler dediğimiz, emperyalistlerin, ABD’nin dayatmalar neticesinde olan döviz ataklarıdır. Bundan da devlet millete güvenerek millet de devlete güvenerek bu güven içerisinde alnımızın akıyla çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 10 ZARARDAN BİRŞEY OLMAZ”

Dövizin ve doların Türk literatüründen çıkartılması gerektiğini savunan Gülsoy, şöyle devam etti: “Ekonomik dalgalanmanın bir süre sonra sona ermesini bekliyoruz. Bizim dövizle değil işimizle haşır neşir olmamız gerekiyor. Biz inanan ve şükreden bir toplumuz. Ekonomide sıkıntı, durağanlık var ama hiç kimsenin de fazla bir şikayeti yok. Vatandaş, ‘Devletimin yanındayım’ diyor. Biz ‘Bu sene para kazanmasak da olur’ diyoruz. Yüzde 10 zarar etsem ne olacak. Yeter ki ülkeme bir şey olmasın. Bütün esnafımız, bütün üyelerimiz aynı duygu ve düşüncede.”

“İçimizdekiler de gavurluk etmesin”

Gülsoy, ABD’nin ilaç, silah ve petrol kozu ile dayatmalarda bulunduğunu iddia ederek, “Buradan döviz fırsatçılarına bir kez daha sesleniyorum. Dışarıdaki gavurları biliyoruz ama içimizdekiler de gavurluk etmesin. Yanlış anlaşılmasın bunu bankalar için değil, fırsatçılar için söylüyorum. KTO olarak döviz kurları ile ilgili yarın kentimizde bulunan banka bölge müdürleri ile toplantı yapacağız” dedi.

DÖVİZ BÜROSU VAR

Dövizle ticaretin ‘literatür’den kaldırılması çağrısı yapan Ömer Gülsoy’un bizzat kendisine ait döviz bürosu olduğu ortaya çıktı. Gülsoy’un kendi internet sitesindeki biyografisinde de “Halen kuyumculuk, döviz alım satımı, mobilya ve otomotiv ticareti, akaryakıt ticareti ve sigorta hizmetleri gibi çeşitli alanlarda ticari faaliyetlerde bulunmaktadır” ifadesi yer alıyor.

Ömer Gülsoy’a ait döviz bürosu Kayseri’de Kazancılar Caddesi’nde bulunuyor.