Dolar kuru 7 TL'ye çıktı, MHP döviz hesaplarını TL'ye dönüştürme kararı verdi

MHP'de Genel Başkanı Bahçeli'nin talimatıyla partinin döviz hesaplarının TL'ye çevrilmesi için harekete geçildi.

Dolar kuru 7 TL'ye çıktı, MHP döviz hesaplarını TL'ye dönüştürme kararı verdi

Dolar/TL kurunda 2018 yılı boyunca sık sık dalgalanmalar yaşanmış ve AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da konuşmalarında ‘dolar bozdurma’ çağrısı yapmıştı. Ancak AKP’nin ortağı MHP’nin bu zamana dek bu çağrıları dikkate almayarak döviz hesaplarını aktif olarak kullanmaya devam ettiği ortaya çıktı.

TL’nin büyük değer kaybettiği ve doların 7 TL’ye yükseldiği son büyük dalgalanma sonrasında ise Genel Başkan Bahçeli’nin talimat verdiği ve bunun üzerine MHP’nin döviz hesaplarının Türk Lirasına dönüştürülmesi sürecinin başlatıldığı öğrenildi.

MHP Genel Başkanı Mevlüt Karakaya’nın konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

“Bu nedenle, gelir kaynağımız hazine yardımı ve bunlarla ilgili bir bütçe disiplini içerisinde elde edilen nemalarla sınırlıdır. Zaman zaman ihtiyaca ve şartlara bağlı olarak bu sınırlı kaynaklarımızın içerisinde az da olsa döviz hesaplarına da yer verilebilmektedir. Sayın Genel Başkanımızın talimatlarıyla, geçtiğimiz Cuma günü akşamı döviz hesaplarımızın Türk lirasına dönüştürülmesi kararını almıştık. İlk mesai günü olan bugün itibariyle döviz hesaplarının Türk lirasına dönüştürülmesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu işlemin amacına hizmet edebilmesi için bankaların nakit planlamaları başta olmak üzere, vade durumları ve diğer teknik konular da dikkate alınarak süreç en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Bu davranışın benzer kurum ve kuruluşlara da örnek olması dileğimle saygılarımı sunarım.”