Doğu Guta'da bulunan cihatçılardan ortak açıklama

Doğu Guta'da bulunan cihatçılardan ortak açıklama: Siyasi süreçte yer almaya hazırız.

Doğu Guta'da bulunan cihatçılardan ortak açıklama

Suriye’nin başkenti Şam’da cihatçı grupların ablukasındaki Doğu Guta’da bulunan Ceyşü’l İslam, Feylak Er-Rahman ve Ahraru’ş Şam, bir bildiri yayımladı.

Cihatçı grupların yaptığı yazılı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın yaptığı açıklamalar üzerine, bizler Doğu Guta’daki askeri gruplar olarak Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanmasında ve siyasi süreçte yer almaya hazırız.” ifadeleri kullanıldı.

Cenevre’de BM’nin denetiminde, BM’nin ateşkes kararını öngören 2401 sayılı kararının mekanizmalarını ve hayata geçirilişini, Rus tarafıyla doğrudan müzakere etmeye hazır olunduğu belirtilen açıklamada, “Halkımızı koruma adına meşru hakkımız var. Tehcir ve demografik yapının değiştirilmesini karşıyız. Sivillere gönderilecek BM yardımlarının girişine güvence verilmeli.” denildi.

BMGK, 24 Şubat’ta aldığı kararla başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. “Gecikmeksizin” hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı ise belirsiz kalmıştı.

Doğu Guta’da 400 bin kişi 5 yıldır cihatçı çetelerin ablukası altında yaşıyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan edilmesine rağmen cihatçı gruplar, geçen yıl nisan ayından itibaren  ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda da saldırılarını şiddetlendirdi.

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor ancak cihatçı çeteler bu tahliyeyi engelliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.