'Deve sidiği şifadır' diyen isimden gençliğe: Okumayın

"Deve sidiği sahihtir ve şifadır" sözleriyle bilinen ilahiyatçı Ebubekir Sifil'in gençlere "okumayın" tavsiyesinde bulunduğu sözleri ortaya çıktı.

'Deve sidiği şifadır' diyen isimden gençliğe: Okumayın

“Deve sidiği şifadır” sözleriyle gündeme gelen ilahiyatçı gerici Ebubekir Sifil’in gençliğe “okumamayı” tavsiye ettiği sözleri ortaya çıktı.

Sifil’in 2011 yılında islamcı ‘Genç’ isimli bir dergiye verdiği röportajda “Bu çarpılma ve çarpıtma atmosferinde özellikle biz gençlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Bu dini kitap okuyarak öğrenmeye çalışmayın” ‘tavsiye’sinde bulunduğu görüldü.

Sifil’in geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yeniden paylaşılan o sözleri şöyle:

“Gençlere en başta tavsiyem şu: Bu dini kendi başınıza kitap okuyarak öğrenmeye kalkmayın. Kitap okumak insan olmanın sanki vazgeçilmez bir unsuru gibi. Oysa biz niye kitap okuyoruz? Bilgilenmenin bir vasıtası olarak kitap okuyoruz. Peki, bilgilenmenin başka vasıtası yok mu? Var. Bizim geçmişimizde, kültürümüzde biz kitap okuyarak bilgilenmedik. Dinleyerek, bizatihi ağızdan ağza, kulaktan kulağa şifahi bilgi ve kültür nakli vasıtasıyla bilgilendik. Makbul insan çok bilen insan değildir. Makbul insan Allah katında az da olsa ihlasla, takvayla amel eden insandır. Tabii dengeler yerinden oynayınca, modern toplumda makbul insan kim oldu? Çok bilen insan, çok etiketli insan, çok maaş alan, çok tüketen insan oldu! Oturduğu zaman carcar konuşan, ahkâm kesen, entelektüel kapasitesi yüksek insan makbul oldu. Bu yüzden okuma faaliyetinden önce diriltmemiz gereken bir metodun üzerine eğilmek lazım. Nedir o? Bir bilenden, Allah korkusuna sahip bir bilenden öğrenme usulünü, tarzını, metodunu ihya etmemiz lazım. Buna önem vermemiz lazım.”