Deniz Feneri çalıntı paraya el koydu

AKP'ye yakın Deniz Feneri Derneği, çalınmış parayla yapılan bağışı sahibine iade etmedi. "bankanızla görüşün" dedi.

Deniz Feneri çalıntı paraya el koydu

Aydın Kuşadası’nda kapıcılık yaparak geçimini sağlayan 32 yaşındaki Armağan Koç, 26 Aralık 2017 sabahı telefonuna gelen mesajla büyük bir şok yaşadı. Deniz Feneri Derneği’nden gelen mesajda “Arakan için yaptığınız 9 bin TL’lik bağışınıza teşekkür ederiz” yazılıydı. Hemen telefonundaki bankacılık uygulamasına girerek Ziraat Bankası’ndaki hesabını kontrol eden Koç, 10 bin liranın hesapta olmadığını gördü.

İncelediğinde 25 Aralık 2017 akşamı saat 22.44′ de parasının 9 bin TL’sinin Deniz Feneri Derneği’nin hesabına “Arakan17” bağış türüyle havale yapılmıştı. 474 TL ile de bir cep telefonu faturası ödenmişti. Dolandırıldığını anlayan ve soluğu Ziraat Bankası Kuşadası Şubesi’nde alan Koç harcama itirazında bulundu. Aynı gün Kuşadası Savcılığı’na giderek işlemlerin bilgisi dışında gerçekleştiğini belirterek işlemleri yapan kişi ya da kişilerden şikayetçi oldu.

DENİZ FENERİ: PARANIZI VEREMEYİZ

Sözcü’den Hande Zeyrek’in haberine göre, Deniz Feneri Derneği’nin İstanbul’daki genel merkezini aynı gün arayıp olayı anlatan Koç’a dernek, dilekçe, kimlik fotokopisi ve banka dekontuyla başvuruda bulunmasını ve konunun yönetimle görüşüleceği bilgisini verdi. Ancak 1 hafta sonra gelen cevapta bağışın iadesinin hukuken mahkeme kararı olmaksızın mümkün olamayacağı iletildi. İddia edilen dolandırıcılık olayının muhatabının dernek değil, ilgili banka olduğunu da belirtti. Ancak banka Armağan Koç’a ‘internet bankacılığı işlemlerinin sorumluluğu müşteriye aittir’ yanıtını verdi.

ONAY MESAJI GELMEDİ

Savcılık dolandırıcıların, Armağan Koç’un hesabından ödediği 474 TL’lik cep telefonu faturasının kime ait olduğunu araştırdı. Telefon hattının kayıtlı olduğu kişi ifadeye çağrıldı. Koç’un avukatı ise soruşturmanın devam ettiğini söyledi. 7 yıl önce çalışmak için Afyon’dan Kuşadası’na gelen Armağan Koç “Bir yıldır bekliyorum. Bankadan yeğenlerime 40-50 lira bile göndersem onaylıyor musunuz? diye mesaj gelirdi. Ama 9 bin TL havale edilirken böyle bir onay mesajı telefonuma gelmedi. Nasıl oluyor böyle bir şey anlamıyorum. Tek umudumuz yargı yolu” dedi.

“SABIKA”LI DERNEK

Yöneticileri Almanya’daki “Deniz Feneri E.V”ye yönelik dava ile bağlantılı olarak “Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak” ve “özel belgede sahtecilik ve kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştirak etmek” suçlarından yargılanan AKP’ye yakın Deniz Feneri Derneği’nin davası 2015 yılında kapatılmıştı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, 20 sanıktan hiçbirine ceza vermemiş, bazı sanıklar için “Beraat” bazı sanıklar için de “Davanın düşürülmesi” kararları verilmişti.