Demirtaş'tan Erdoğan'a tazminat davası

Demirtaş'ın avukatları, 'Hüküm kuran Erdoğan hakkında tazminat davası dahil olmak üzere gerekli hukuki işlemleri başlatacağız' dedi

Demirtaş'tan Erdoğan'a tazminat davası

Demirtaş’ın avukatları, ‘Hüküm kuran Erdoğan hakkında tazminat davası dahil olmak üzere gerekli hukuki işlemleri başlatacağız’ dedi.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Adıyaman’daki seçim mitinginde kendisi hakkında sarf ettiği “Elinde 53 kişinin kanı olan” sözleri nedeniyle dava açıyor.

Demirtaş’ın avukatları konuyla ilgili açıklama yaptı.

“DEMİRTAŞ’IN 6-8 EKİM ÇAĞRISI YOKTUR”

Açıklamada şöyle denildi:

“Bu konu üzerinden, müvekkilimizin kişilik haklarına sürekli saldıran, kendisine yönelik ‘terörist ve katil’ ithamlarında bulunan, bu şekilde gerek yerel mahkemelerde devam eden gerekse de Anayasa Mahkemesinde olan hukuki sürece müdahale eden, masumiyet karinesini ayaklar altına alan ve hüküm kuran Recep Tayyip Erdoğan hakkında tazminat davası dahil olmak üzere gerekli hukuki işlemleri başlatacağımızı açıklıyor, aşağıdaki gerçekleri kamuoyunun dikkatine sunuyoruz:

  1. Sayın Demirtaş’ın 6-8 Ekim olayları öncesinde bir çağrısı bulunmamaktadır. Mahkeme dosyasında da müvekkilimizin böyle bir çağrısı olduğuna dair tek bir delil yoktur. Aksine, özellikle 7 Ekim ve 9 Ekim günlerinde, olayların yatışmasına ve provokasyonlara gelinmemesine yönelik çağrıları bulunmaktadır.
  2. Sayın Demirtaş hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasına temel teşkil eden iddianamede, kendisiyle ilgili bu yönde bir iddia veya suçlama bulunmamaktadır.
  3. Yargı makamlarının, iddia olarak dahi hukuki kıymet biçmeyerek soruşturma ve kovuşturma konusu yapmadığı bu çirkin ithamlar tamamen gerçek dışıdır. Yani müvekkilimiz, herhangi bir kişi ya da kişilerin ölümüne azmettirme suçlamasından dolayı yargılanmamaktadır, hakkında böyle bir suçlama yoktur.”