Demirtaş'ın avukatı: Tahliye dışında bir seçenek yok

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, mahkemenin karar için beklediği tercümenin dün gönderildiğini belirtti ve "Tahliye dışında bir seçenek yok" dedi.

Demirtaş'ın avukatı: Tahliye dışında bir seçenek yok

AİHM’in serbest bırakılması yönünde karar verdiği HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili belirsiz süreç devam ediyor.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, davadaki son gelişmelere ilişkin açıklamada bulunurken, mahkemenin karar için beklediği tercümenin dün gönderildiğini belirtti ve ‘Tahliye dışında bir seçenek yok’ dedi.

Mahsuni Karaman sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, AİHM’in Demirtaş hakkındaki kararı hatırlatılarak aynı gün tahliye için başvuruda bulunulduğu, mahkemenin ise AİHM kararının tercümesi sonrasında karar vereceğini bildirdiğini ifade etti.

AİHM kararnının tercümesinin 29.11.2018 itibariyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştığının altının çizildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Yargı makamlarının Demirtaş ile ilgili AİHM’ce verilen kararı tartışma veya bu kararın aksine bir karar verme yetkisinin —Sözleşmenin 46.Maddesi ve Anayasanın 90/5 maddesi uyarınca- bulunmadığının, derhal tahliye kararı dışındaki her türlü kararın hukuk dışı ve görevi kötüye kullanma olacağının altını çizerek Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bir an evvel Sn. Demirtaş’ın tahliyesine karar vermesini beklediğimizi değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.”