Darbe sanığı, tutuklu abisi sebebiyle istifa eden Şaban Dişli'ye yeni atama

Darbe sanığı, tutuklu abisi sebebiyle istifa eden Şaban Dişli'ye yeni atama

Darbe sanığı, tutuklu abisi sebebiyle istifa eden Şaban Dişli'ye yeni atama

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Genel Başkan Başdanışmanlığı görevinden kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli’nin 15 Temmuz darbesine katıldığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından, AKP tabanından gelen tepkiler üzerine istifa etmişti.

Şaban Dişli, istifa dilekçesinde “Ancak bu şerefli göreve atanmamın ardından gerek basın gerek sosyal medya gerekse parti içinden birçok arkadaşımın yorumları beni son derece rahatsız etti. Etmeye de devam ediyor. Partime ve sayın genel başkanım Recep Tayyip Erdoğan’a her zaman, hangi makam ve mevkide olursa hizmet etmeyi bir onur olarak kabul ediyorum. Partimi ve Sayın Genel Başkanım Recep Tayyip Erdoğan’ı haksız yere, daha fazla yıpratmamayı teminen bu kutlu görevden istifa ettim.” ifadelerini paylaşmıştı.

Hollanda ile normalleşme kararının ardından gelen Lahey Büyükelçiliği’ne yapılan atama ise ilgi çekti. Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile, darbe sanığı, tutuklu Mehmet Dişli’nin kardeşi, Eski AKP Genel Başkan yardımcısı Şaban Dişli’nin Lahey Büyükelçisi olarak atandığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik olarak mutabık kalındığı üzere karşılıklı atanan Büyükelçiler bugün açıklanmıştır.

Bu çerçevede, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Şaban Dişli Lahey Büyükelçimiz olarak atanmıştır.

Hollanda Dışişleri Bakanının Ekim ayının ilk haftasında ülkemize yapması planlanan resmi ziyaret, ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki müteakip adımı oluşturacaktır.

Memnuniyet verici bu gelişmelerin, Hollanda’yla 400 yılı aşan köklü ilişkilerimize ve AB üyelik müzakere sürecimize olumlu yansımasını temenni ediyoruz.”