Çipras'tan Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Ege Denizi'ndeki son gerginliğin ardından açıklamalarda bulundu.

Çipras'tan Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Ege Denizi’ndeki son gerginliğin ardından açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin egemenlik haklarına yönelik herhangi bir meydan okumaya göz yummayacağını söyleyen Çipras bugün Denizcilik Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada, “Şimdi, yarın ve her zaman mesajımız açıktır. Yunanistan, toprak ve karasularının bütünlüğüne ve egemenlik haklarına yönelik herhangi bir meydan okumaya izin vermeyecek, kabul etmeyecek ya da göz yummayacak. Yunanistan oyunlar oynayan bir ülke değil” dedi.

Bazı internet sitelerinin Yunan basınını kaynak göstererek yayınladığı haberlerde, pazartesi gecesi 23.45’te bir Türk sahil güvenlik gemisi ile Yunan sahil güvenlik botunun aşırı yakınlaştıktan sonra çarpıştıkları ve Yunan gemisinde çarpışmadan kaynaklı hasar oluştuğu belirtilmişti.

Çipras Yunanistan’ın deniz sınırlarının AB’nin sınırları olduğunu ve sert söylemlerin AB’nin bütününe yönelik olduğunu ifade etti.

Ege Denizi’ndeki son olayın Türkiye’nin ‘insan hayatını tehlikeye atan sorumsuz tavrının sonucu’ olduğunu ifade eden Çipras, Yunanistan’ın egemenliği hakkında şüphe oluşmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Çipras ayrıca, Türkiye’ye uluslararası hukuka ve barış içinde birlikte yaşamaya saygılı olma çağrısında bulunduklarını da ifade etti.