CHP'nin 'imzalar yetersiz' açıklamasına muhaliflerden yanıt

CHP Genel Merkezi, olağanüstü kurultay için gerekli olan 624 imzanın toplanamadığını açıklarken, parti muhalefetinden tepki geldi.

CHP'nin 'imzalar yetersiz' açıklamasına muhaliflerden yanıt

CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “İlk incelememize göre yeterli imza toplanamadı” denildi. CHP PM Üyesi Gaye Usluer’den CHP Genel Merkezi’nin yaptığı açıklamaya yanıt geldi.

Usluer, Habertürk TV‘de yaptığı açıklamada, “Şu anda Genel Merkez’den yapılan açıklama ipe un sermektir. 830 imza teslim etseydik yine aynısı olacaktı” dedi.

Usluer, yaptığı açıklamada, “Genel merkezin açıklaması ve ardındaki detaylarla ilgili bilgim yok. Bize de resmi olarak tebligat yollamaları gerekecek. Biz dün saat 16.00’da belgeleri götürdük, genel başkan yardımcılarıyla sohbet ettik ve orada sorduk, genel merkeze gelen imza var mı, çeken var mı diye. Bize bilgileri olmadığını, bilgi veremeyeceklerini söylediler” dedi.

Usluer, şunları kaydetti:

“Biz 18.00’de ayrıldık, 10 dakika sonra ‘Yeterli olmadığı’ açıklaması yapıldı. Ben bunu samimi görmüyorum. Eğer samimilerse bize niye açıklamadılar; eğer yok ellerinde bilgi yoksa neden böyle bir açıklama yaptılar. Şu anda genel merkezden yapılan açıklama ipe un sermektir. Biz 630 noter tasdikli imzanın 622’sini tekrar kayıt altına alarak teslim etti. 830 imza da teslim etsek hiçbir şey değişmeyecekti. Siyasi partiler yasasında salt çoğunluğun yüzde 20’sinin imzasıyla toplanır diyor; tüzük ise yüzde 50+1. Bu tüzük zaten baştan başa antidemokratiktir, demokrasi garabetidir.”