CHP'li Yarkadaş: 50 bin sandıktan veri alamadık, neyi konuşuyoruz ki biz?

CHP'li eski vekil Barış Yarkadaş, seçim günü partisinin sandık güvenliği konusundaki başarısızlığını anlattı.

CHP'li Yarkadaş: 50 bin sandıktan veri alamadık, neyi konuşuyoruz ki biz?

Seçim öncesi sandık güvenliği için büyük hazırlıklar yaptığını açıklayan ancak 24 Haziran akşamı başta Adil Seçim Platformu olmak üzere bir çok konuda beklentilere cevap veremeyen CHP’den çarpıcı bir itiraf geldi.

CHP parti meclisi üyesi ve eski milletvekili Barış Yarkadaş, partisinin 24 Haziran seçimlerinde 50 bin sandıktan veri alamadığını ve 20 bin sandıkta partinin müşahidinin bulunmadığını söyledi.

Halk TV’deki Medya Mahallesi programına konuk olan Yarkadaş’ın itirafları şöyle:

“16 Nisan referandumunda 9 bin 700 sandığa görevli koyamadık. 9 bin 700 sandığa görevli koyamamak, oyların %6’sını kontrol edememek demektir.

Geldik, 16 Nisan’dan 24 Haziran’a… 24 Haziran sonrası Parti Meclisi, acil gündemle toplandı. Parti Meclisi üyelerine acil kodlu bir yazı gitti, dediler ki, 27 Haziran günü toplanıyoruz. Parti hemen, Parti Meclisi üyeleriyle sıcak bir toplantı yapacak, bütün hatalar masaya yatırılacak herhalde, dedim…

Bir baktık, gündem, Gürsel Erol’un ihracı. Elazığ Milletvekili, kurultay çağrısı yapmış diye ihraç edilmek isteniyor. Bugün de Yüksek Disiplin Kurulu onun için toplanıyor, herhalde ihraç edecekler ya da ihraç istemiyle disipline verecekler.

Şimdi orada, Parti Meclisi üyesi arkadaşlarımız, şunu söylüyorlar: Bizi bir milletvekilinin ihracı gündemiyle topladınız ama, esas derdimiz seçim.

Ve orada parti sözcüsü Bülent Tezcan, çok acı bir gerçeği dile getiriyor tartışma çıktığında, 50 bin sandıktan 24 Haziran’da veri alamadık diyor. 50 bin sandık ne demektir, biliyor musunuz? Basitçe anlatayım. 50 bin sandık, oyların %25’ini kontrol edemedik demektir. 50 bin sandıktan veri alamamışsan, neyi konuşuyoruz ki biz?”