CHP'de Yılmaz Büyükerşen iddiası

Salı günü cumhurbaşkanı adayını açıklaması beklenen CHP'de işaretlerin Yılmaz Büyükerşen'i gösterdiği öne sürülüyor.

CHP'de Yılmaz Büyükerşen iddiası

Türkiye AKP-MHP ittifakının ani kararıyla 24 Haziran erken seçimlerine giderken, AKP’nin adayı ve mevcut cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı ana muhalefet partisi CHP’nin kimi göstereceği merak ediliyor. CHP’nin adayının salı günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında belirleneceği açıklandı.

Şimdiye dek CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklarken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayları arasında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in de adının geçtiği, Kılıçdaroğlu’nun Büyükerşen’e “Yurt gezilerine hazır mısın” diye sorduğu iddia edildi.

Sözkonusu iddiayı Hürriyet’ten Yalçın Bayer, henüz erken seçim kararı alınmadan önce köşesinde dile getirdi:
“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçen hafta Konya’daki CHP Belediye Başkanları toplantısında Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e diyor ki: ‘Ne zaman yurt gezisine çıkacaksın?’ Büyükerşen ‘Bu bir görev gezisi mi?’ karşılığını veriyor. Ve Kılıçdaroğlu’nun cevabı, ‘Evet’ oluyor. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Yılmaz Büyükerşen mi olacak sorusu öne çıkıyor.”

“BİRİ KESİNLİKLE BÜYÜKERŞEN”

Eskişehir yerelinden Yenigün gazetesinde yazan Deniz Çağlar Fırat da, erken seçim kararı sonrası CHP Genel Merkezi’nden üst düzey isimler ve milletvekilleriyle konuştuğunu belirtirken, bu isimlerin masadaki en güçlü seçeneğin Büyükerşen olduğunda birleştiklerini kaydetti.

Fırat şunları dile getirdi:

“Kılıçdaroğlu’nun aklında iki isim varsa, bunlardan birinin kesinlikle Büyükerşen olduğu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nda olduğu gibi büyük bir hata yapmayarak parti içinden sevilen, saygın ve karizmatik bir isim arayışı içinde Büyükerşen’in en başından beri en güçlü iki seçenekten biri olduğunu söylüyorlar.

Ancak şu ana kadar Kılıçdaroğlu, kesinlikle adayın kim olacağı konusunda en ufak bir açıklama yapmamış. Bunun da en güçlü nedeninin ismin başından yıpratılmak isteneceği için korumak istemesi olarak açıklanıyor. Ancak süreç daraldığı için Kılıçdaroğlu’nun bir an önce aralarında Büyükerşen’in de olduğu bir anketi parti örgütlerine yaptırabileceği de CHP Genel Merkezinden aldığım bilgiler arasında yer alıyor.”