Celal Şengör: Pîrî Reis’in en büyük talihsizliği Kanuni gibi bir salağın zamanında doğmuş olması

Prof. Dr. Celal Şengör, yeni yayımlanan bir kitabın tanıtım toplantısında Kanuni Sultan Süleyman için "salak" ifadesini kullandı.

Celal Şengör: Pîrî Reis’in en büyük talihsizliği Kanuni gibi bir salağın zamanında doğmuş olması

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celâl Şengör, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman için tartışma yaratacak sözler sarfetti.

Dünyanın ilk atlası olarak bilinen ve Fatih Sultan Mehmet’in çevirttiği Klaudios Ptolemaios’un ‘Coğrafya El Kitabı’nın tıpkıbasımının tanıtım toplantısında konuşan Prof. Dr. Şengör, toplantı esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplarken, Fatih Sultan Mehmet ve Pîrî Reis’in kişiliklerinden bahsettiği sırada, “Coğrafi kitaplara olan merakı müthiş. Coğrafya hastası bir sürü şeyi topluyor. Ben onu diyorum; Pîrî Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır. Fatih zamanında Pîrî Reis olaydı inanır mısınız bugün bizim sömürge imparatorluğumuz vardı. Çok samimi söylüyorum bugün biz Amerika’ya falan gitmiştik” dedi.

Fatih Altaylı: “Celal Hoca’yı daha fazla konuşturmayalım”

Bunun üzerine toplantının moderatörlüğünü yapan Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı ise, Şengör’ün konuşmasının ardından, “Tamam mı, yeter midir arkadaşlar? Celal Hoca’yı daha fazla konuşturmayalım da yarın internette hakkında olumsuz şeyler okumayalım” ifadelerini kullandı.