Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya: Afrin'i teslim etmeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın "Türkiye Afrin'i Suriye'nin kontrolüne geri vermeli" çağrısına olumsuz yanıt verdi.

Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya: Afrin'i teslim etmeyiz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Afrin’in Suriye’nin kontrolüne geri verilmesi çağrısına yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, “Afrin’de Rusya ile koordinasyon içinde olduk. Şu anda Afrin’in rejime teslim edilmesi mümkün değil” dedi.

“Lavrov’un sözleri muhtemelen bir soruya cevaptır.” diyen Çavuşoğlu, “Bizim Suriye’nin toprağında gözümüz yok. Suriye istikrarı kavuştuğu zaman, sınır bütünlüğü konusunda bir endişesi olmaması gerekiyor. Buranın rejime teslim edilmesi olmaz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Ateşkes, çatışmasızlık bölgelerinin artırılması, Astan ve Soçi süreçleri, işlemeyen bir Cenevre var. Artık tüm bunların işletilmesi ve ülkenin çok kısa süre içerisinde de seçime hazırlanması lazım. Şeffaf bir seçimin BM çatısı altında gerçekleştirilmesi önemlidir. Artık biz Suriye’de kan ve gözyaşı görmek istemiyoruz.

Lavrov’un sözleri muhtemelen bir soruya cevaptır. Ama bunun neden söylendiğine bakmak lazım. Biz Afrin operasyonunu gerçekleştirirken, Rusya ile koordinasyon içerisinde olduk. Rus gözlemcilerin Afrin’den ayrılmasını istedik ve ayrıldılar. Hava sahasını kullandık. Burada da Rusya ile koordine içerisinde olduk. Operasyonunun ikinci aşaması, insanların geri dönmesini sağlamak ve bu bölgeye istikrar getirmek. Bizim Suriye’nin toprağında gözümüz yok. Suriye istikrarı kavuştuğu zaman, sınır bütünlüğü konusunda bir endişesi olmaması gerekiyor. Buranın rejime teslim edilmesi olmaz. Rejim bir gün YPG ile çatışıyor, bir gün iyi geçiniyor.

Suriye’de arazide o kadar ilginç şeyler var ki. Bugün birbiriyle çatışan gruplar, yarın birbirlerine silah bile satıyorlar. Böylesine karmaşık bir durumda, oraya ver buraya ver olmaz. Orası Suriye’nin toprağıdır ama benim de güvenlik endişelerim var.”

LAVROV NE DEMİŞTİ?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da düzenlenen basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtlarken, “Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.