Dış Açı

Çavuşoğlu NY Times'e yazdı: Washington için gerçek müttefikinin kim olduğunu gösterme zamanı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’deki son gelişmelerle ilgili NY Times gazetesi için yazdığı mektupta, “Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz salı günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın WSJ’ye yazarak Suriye yönetimine karşı ABD ve AB’yi “müdahale etmeye” çağırdığı yazının ardından bu kez de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu New York Times (NYT) gazetesi editörüne hitaben kaleme aldığı mektupla ABD’yi “Gerçek müttefikinin kim olduğunu gösterme zamanı” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, NYT’de 9 Eylül’de yer alan “Suriye’de korkunç final beliriyor” başlıklı haberin, Suriye’de hükümet tarafından ‘muhalifler’in güçlü olduğu son bölgeye bir operasyon yapıldığına dikkati çekmesi bakımından haklı olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler’den (BM) bir yetkilinin, bu operasyonun binlerce insana gidecek hiçbir yer bırakmayacağı ve “21. yüzyılın en büyük can kaybına yol açacağı” öngörüsünde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor. Esad’ın saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Son raporlar, Suriye’de faaliyet gösteren YPG’nin, ABD’lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esad ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esad ve YPG arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esad’ın İdlib’i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor.”

Çavuşoğlu, Esad ile YPG arasında olduğunu öne sürdüğü ittifakın, YPG öncülüğündeki SDG’nin yeniden kurulacak Suriye’de kendilerine bir yer bulmak için Suriye hükümeti ile yaptıkları görüşmelerden bu yana arttığına dikkati çekti.

“YPG, Türkiye’de 30 yıldan uzun süredir şiddet içeren bir terör kampanyası yürüten PKK’nın Suriye koludur” vurgusunu yapan Çavuşoğlu, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nin, PKK’yı “terör örgütü” ilan ettiğini anımsattı.

Mevlüt Çavuşoğlu mektubuna, “Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye’de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı” ifadeleriyle son verdi.

Erdoğan WSJ’ye yazdı, ABD ve AB’yi Suriye’ye saldırmaya çağırdı

Yukarı