Çavuşoğlu’ndan ABD'nin ‘S-400’den vazgeçin’ teklifine yanıt

VDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Litvanya ziyaretinde, ABD'li heyetin "'S-400'den vazgeçerseniz, F-35 kararı değişebilir" şeklindeki 'teklif'ine ilişkin konuştu.

Çavuşoğlu’ndan ABD'nin ‘S-400’den vazgeçin’ teklifine yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanyalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Ankara’yı ziyaret eden ABD Kongre üyelerinin ‘S-400’den vazgeçerseniz, F-35 kararı değişebilir’ şeklindeki teklifiyle ilgili konuştu.

“İlişkileri normalleştirmek için kabul edilemez şartlar koymamak lazım” diyen Çavuşoğu, “Benim hava savunma sistemine ihtiyacım var. Bunu ABD dahil müttefiklerimizden istedik ancak alamadık. Amerika, Patriotları satma garantisi verebiliyor mu?” diye sordu.

Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Kongre üyelerinin Türkiye’ye gelmesi önemli. ABD’de farklı kurumlar, farklı pozisyonlar var. Türkiye’nin önemini bilen Kongre üyeleri de var. FETÖ’nün zehirlediği gruplar da var.

İlişkileri normalleştirmek için kabul edilemez şartlar koymamak lazım. Benim hava savunma sistemine ihtiyacım var. Bunu ABD dahil müttefiklerimizden istedik ancak alamadık. Amerika, Patriotları satma garantisi verebiliyor mu? F-35’te bile hep şartlar koşuyor. Benim hava savunma sistemini almam güvenliğim için elzem. Bu bir tercih değil bir zorunluluk. F-35’in biz ortağıyız zaten. ‘Ben istedim, Türkiye çıkar’ yaklaşımı yanlıştır. Kovboy filmi gibi ‘ben istediğimi yaparım’ derse bunun bir karşılığı olur. Amerika’yla olan sorunlarımızı karşılıklı konuşarak çözmek isteriz, tek taraflı dayatmayla olacak işler değil bunlar.