Çavuşoğlu: 'Mavi Marmara Anlaşması'nı iptal edemeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli askerlerin Gazze'de onlarca Filistinliyi öldürmesi sonrası 'Mavi Marmara Anlaşması iptal edilsin' talebini gerçekçi bulmadığını söyledi.

Çavuşoğlu: 'Mavi Marmara Anlaşması'nı iptal edemeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs’te ABD Büyükelçiliği’nin açılışı sırasında İsrailli askerlerin onlarca Filistinliyi öldürmesi sonrası ‘Mavi Marmara Anlaşması iptal edilsin’ talebini gerçekçi bulmadığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararının ardından Tel Aviv’den taşınan büyükelçilik geçen pazartesi günü Kudüs’te açıldı. Gazze sınırında düzenlenen protestolarda İsrail’in saldırıyla hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 60’ı bulurken, binlerce kişi de yaralandı.

Yaşananlara ilişkin Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise şunları söyledi:

ÖLENLER YETMEMİŞ: DEVAM EDERSE…

(Başbakan’ın bahsettiği İsrail’e yönelik kararlar nedir?) Bu olaylar durulmazsa, sükûnet hâkim olmaz, saldırılar devam ederse adımlarımızı atacağız. Diplomatik ilişkileri de gözden geçiririz. Diğer taraftan bunu uluslararası camiaya taşımak önemli. Çünkü hem Türkiye olarak hem de uluslararası camiayla atacağımız adımlar var. Bu işi BM Güvenlik Konseyi’nin dışında BM Genel Kurulu’na da taşıyacağız. Uluslararası camiayla birlikte hareket edeceğiz. BMGK üyelerini Kuveyt’in davetine katılıp, orada destek vermeleri için aramaya başladık. Cuma günü İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi yapacağız.

“GERÇEKÇİ BULMUYORUM”

Çavuşoğlu, ‘Mavi Marmara Anlaşması iptal edilsin’ çağrısı hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bunu çok gerçekçi bulmuyorum. Onun iptalinin buna bir faydası olmaz. Bu doğru bir yaklaşım olmaz, burada biraz bizi köşeye sıkıştırmak için bunu söylediğini düşünüyorum. Böyle bir durumda fırsatçılık yapılması doğru bir yaklaşım değil.”

Çavuşoğlu, “Türkiye Doğu Kudüs’te büyükelçilik açacak mı?” sorusuna da şu cevabı verdi:

“Şu anda Doğu Kudüs işgal altında. Bizim oradaki başkonsolosumuz büyükelçilik nezdinde. Biz başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tanınması için çabalarımızı sürdüreceğiz. Bunun için tüm dünyada bir seferberlik ilan ettik, bunu da sürdüreceğiz.”

http://gazetemanifesto.com/2018/05/15/israil-anlasmalarinin-iptali-onergesine-akpden-ret/