Çavuşoğlu: ABD'den Almanya'dan telefon geldiği zaman 'uygun değilim' diyorum

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail-İran gerginliğini değerlendirdiği konuşmasında Türkiye'nin dış ilişkilerdeki durumuna da değinirken, "Türkiye gibi bir ülkeye herkes nasıl davranacağını öğrenmek durumundadır" diye konuştu.

Çavuşoğlu: ABD'den Almanya'dan telefon geldiği zaman'uygun değilim' diyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen “Günümüz Dünyasında Yükselen Türkiye” isimli konferansta öğrencilerle bir araya geldi.

Konferansta konuşan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Batı ülkeleriyle ilişkiler konusunda geldiği noktayı anlatmak isterken, ‘telefon görüşmesi’ örneği verdi. Çavuşoğlu, “Bizim arkadaşlar telefon geldiği zaman koşuyorlar, ben uygun değilim. ‘Ama efendim o ülke’ diyorlar, tamam o A, B ülke ama ben de Türkiye’yim” dedi.

“BM ÇATIŞMALARI DURDURAMIYOR”

Ekonominin gücünün Batı’dan Doğu’ya doğru kaydığını ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün Türkiye Avrupa Birliği’ne üye olamamış bir ülke olmasına rağmen birçok örgüt nezdinde faaliyetleri ve itibarı artmıştır. Maalesef bugün BM Suriye’deki çatışmaları durduramıyor, mülteciler sorununa çözüm bulamıyor, terörle mücadelede de büyük bir başarısızlık var. Dolayısıyla küresel sistemin değişmesi daha doğrusu revize edilmesi de bizim önceliklerimizden bir tanesidir. BM’nin reforma tabi tutulması bugün Türkiye gibi birçok ülkenin önceliğidir. Terörle mücadelede uluslararası sistemin vicdanına bırakırsak, onlara teslim olursak aldanırız, başarısız oluruz. Bugün bizim ülkeye giriş yasağı koyduğumuz kişi sayısı yani yabancı terörist sayısı 55 bini geçmiştir.”

“OHAL’İ KALDIRMAK İSTİYORUZ AMA…”

OHAL’i kaldırmak istediklerini ancak sorunların çözülmediğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bu bizim de önceliğimizdir fakat bugün bakıyoruz Türkiye’de bu sorun hala çözülmüş değil. Ben bakanlığım mensuplarından yüzde 25’ini atmak zorunda kaldım. Hepsine somut deliller üzerine öyle keyfi falan değil. Birçok ülkedeki aşırı sol partilerin hepsi aynı ideolojiyi paylaştığı için PKK’yı terör örgütü olarak görmek istemiyorlar ve terör listesinden çıkarmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

“2002’DEN BERİ ‘SESSİZ DEVRİMLER’İ KİM YAPTI?”

Türkiye’nin dünya ülkelerine karşı artık tavrını değiştirdiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Siz zannediyor musunuz ki eskisi gibi ne deseler ‘Tabi efendim, siz ne derseniz kabul ederiz’ aradıkları zaman hemen telefona koşa koşa buyur ABD Dışişleri Bakanı, Almanya Dışişleri Bakanı örnek veriyorum. Bizim arkadaşlar telefon geldiği zaman koşuyorlar, ben uygun değilim. ‘Ama efendim o ülke’ diyorlar, tamam o A, B ülke ama ben de Türkiye’yim. Uygun olduğumuz saatte çıkarız. Bu megalomanlık değildir, bu ezikliklerden, komplekslerden artık bizim kurtulmamız lazım. Onlara ne derlerlerse kabul ettiğimiz zaman şirin gözükeceğimizi sanıyorsak aldanırız. Türkiye gibi bir ülkeye herkes nasıl davranacağını öğrenmek durumundadır. 2002’den bu yana sizin de ‘sessiz devrimler’ diye nitelendirdiğiniz reformları yapan kimdir? Aynı iktidar, aynı kişi Recep Tayyip Erdoğan. Beni en çok endişelendiren sorun Avrupa’da Batı’da yaşanan ırkçılık, yabancı, göçmen, İslam düşmanlığı, kısaca kendisinden olmayan herkese nefret, buna Yahudi düşmanlığı da dahil maalesef hat safhaya çıktı” dedi.

“ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN OLMASI GEREKİYOR”

İran ve İsrail arasındaki gerginliğe de değinen Çavuşoğlu, “Maalesef çatışmalardan dolayı, terörle mücadeleden dolayı en son İsrail İran gerginliği hem de başka 3’üncü bir ülke üzerindeki gerginlikten dolayı ön plana çıkanlar hep sert güç lazım oldu zaman kullanılabilir. Ama burada da ölçülü olmak lazım, adaletli olmak lazım, uluslararası hukuka uygun olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

http://gazetemanifesto.com/2018/04/27/cavusoglu-bugun-pompeoyu-cok-kararli-gordum/