Kadın

Çarpıcı rapor: Dünyada 10 milyon çocuk pençesinde

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children’ın açıkladığı çarpıcı rapora göre fuhuş ve kölelik koşullarının 10 milyon çocuk pençesinde.

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children’ın açıkladığı çarpıcı rapora göre fuhuş ve kölelik koşullarının 10 milyon çocuk pençesinde. İtalya-Fransa sınırını aşmaya çalışan küçük yaştaki göçmen çocukların fuhuşa zorlandığı rapor edildi.

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children tarafından kaleme alınan “Görünmez Küçük Köleler” isimli rapora göre çoğunluğu Afrika ülkelerinden gelen ve Avrupa ülkelerinde ikamet eden yakınlarının yanına gitmek amacıyla İtalya-Fransa sınırında bulunan Ventimiglia bölgesini aşmaya çalışan refakatsiz çocuklar, bu yolculuk süresince hayatta kalabilmek için fuhuşa zorlanıyor.

Raporda bu olgunun, “hayatta kalmak için yapılan seks” (survival sex) olarak ifade edildiği belirtiliyor. Rapordaki bilgilere göre bu sınırı otomobillerle geçebilmek için çocukların kaçakçılara 50-150 euro arası ödeme yapması gerekiyor. BBC Türkçe’nin aktardığına göre 18 yaş altı bu göçmen çocuklar kalacak yer ve yemek karşılığı fuhuşa zorlanıyor.

Save the Children İtalya-Avrupa Programları Müdürü Raffaela Milano, bu çocukların çoğunlukla refakatçisiz genç kızlar olduğunu ve İtalya’ya ulaştıktan sonra diğer Avrupa ülkelerindeki akraba ya da tanıdıklarının yanına gitmeye çalıştıklarını ifade etti.

Göçmenlerin zorlandığı fuhuşun 10 milyon çocuk pençesinde

Rapora göre dünya genelinde “ağırlıkla iş ve cinsel amaçlı olarak kölelik koşullarında tutulan, satılan ya da istismar edilen” çocuk ve genç sayısının 10 milyona civarında olduğu hesaplanıyor. Bu sayı, bu fuhuşa zorlanan bütün kişilerin yüzde 25’ine denk geliyor.

Bu durumdaki her 10 kişiden 7’sini de kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor

Yukarı