‘ByLock’lu telefonu cumhurbaşkanlığından aldım’

Caner’in, Bank Asya’da para artırımı yaptığı ve ByLock'lu telefon kullandığı iddia ediliyor.

‘ByLock’lu telefonu cumhurbaşkanlığından aldım’

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde, Çankaya Köşkü’nde doktorluğunu yapan Sedat Caner, Gazi Üniversitesi’ne yönelik yapılan soruşturma kapsamında 2 Ağustos’ta ‘FETÖ’ üyeliği suçlamasıyla tutuklandı.

Caner’in, Bank Asya’da para artırımı yaptığı ve ByLock kullandığı iddia ediliyor.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Caner, savcılık sorgusunda ByLock kullanımına ilişkin ilginç bir iddiayı ortaya attı.

Sedat Caner, programı kullanmadığını öne sürerken Cumhurbaşkanı doktoru olduğu dönemde Köşk’ün bilgi işlem müdürlüğünden kendilerine kullanmaları için telefon verildiğini belirterek, “Bana verilen telefonda birçok uygulama yüklüydü. Hatta EDİS Başkanı ile görüştüğümüzde neden bu kadar uygulama var telefonumuzda diye sorduğumuzda bunlar gerekli uygulamalar dedi. Köşk’ten ayrıldıktan sonra bu telefonu kendi özel hattımı takarak kullandım” ifadesini kullandı.

Caner, “Ben Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün doktoru olmam nedeniyle bu yapının tepe yönetiminde yer alan Tuncay Delibaş ile mecburen temas ettim” diyen Caner, “Köşk’teki görevime başladığımda Tuncay Delibaş, Sağlık Koordinasyon Kurulu’nda görevliydi. Kendisiyle tıbbi konularda görüşürdüm. Aynı zamanda asistan olarak görev yaptığımda Tuncay Delibaş, Numune Hastanesi’nde bölüm başkanıydı. Ben de o dönemde herkes gibi kendisini tanıdım. Zaman zaman bir araya geldiğimiz oldu. Tuncay Delibaş, beni ürküten bir insandı. Bundan dolayı zorunlu temasım dışında uzak duruyordum” dedi.

Sedat Caner, şu an İngiltere’de yaşayan Akın İpek’le irtibatını ise “Marmaris’te Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde tatil için 2-3 günlüğüne gidilmişti. Ben de heyetteydim. Akın İpek de orada Cumhurbaşkanımızı karşıladı” diyerek anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül ve ailesinin, Akın İpek’e ait olan Angel/S Peninsula isimli otelinde tatil için bulunduğunu söyleyen Caner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hep beraber orada tatil yaptık. Akın İpek’in yatları vardı. Bu yatlardan biriyle Sisam adasına bir tur yaptık. Teknede ben, korumalar, Akın İpek, Tekin İpek, Cumhurbaşkanı Gül ve ailesi vardı. Akın İpek’i ben, o tatil ve teknede kaldığımız bu süreçte tanıdım. Kendisi bize hitaben ne iş yaptığımızı sordu. Biz de Cumhurbaşkanı’nın doktoru olduğumuzu söyledik. Lobi barda alkolsüz içkilerden tükettik. Akın İpek Ankara’ya döndükten sonra İpek ailesi üyeleriyle resepsiyonlarda bir araya geldik ve kendisi ile özel dini ve benzeri günlerde mesajlaşma şeklinde temasımız oldu. ”