Büyükada’daki seçim standına bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Büyükada'daki seçim standına bıçaklı saldırı gerçekleşti.

Büyükada’daki seçim standına bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Büyükada’da bulunan HDP’nin seçim standına bıçaklı saldırısı sonrasında iki kişi yaralandı. Saldırı sırasında müdahale eden grubun arasında olan CHP üyesi Bülent Atmaca, saldırganların bir kısmının daha önce MHP’nin seçim çadırında oturduklarını gördüklerini kaydetti.

Gece yarısı saat 01:00 civarında boş bulunan HDP standına saldıran grup, standın içinde bulunan bayrakları yakmaya çalıştı. HDP’nin yanındaki CHP standında bulunan CHP üyeleri ve etraftaki esnaf, saldırganları durdurmaya çalıştı. Yaşanan arbedede Vedat Demir ve Sedat Şahin isimli iki esnaf bıçaklanarak yaralandı. 

Yaralılar bir de polis tarafından darp edildi

CHP üyesi Bülent Atmaca olayı, “Dün gece oturduğumuz yerde birden bire bir grubun HDP’nin bayraklarını alıp yakmaya başladığını gördük. Yaklaşık 20 kişilik bir gruptu. Bayrakları yakmalarına engel olacaktık, ama o sırada bıçaklamalar oldu. Arkadaşlar üstüne bir de polis tarafından darp edildiler. Hatta polis bu arkadaşlara hakaret etti.” diye anlattı.

“Adanın dışından özellikle HDP’ye saldırmak için gelenler var”

HDP üyesi Neşe Erbil ise, benzer saldırıların daha önce de yaşandığını belirterek yaşanan saldırıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Bizim standları gelip parçalıyorlardı. Gece geç saatte gelip tahrip ediyorlardı. Dün gece de gelmişler ve bizim bayrakları söküp getirmişler. Bayrakları yakarken HDP ve CHP’li arkadaşlar gidip durdurmaya çalışıyor. Bir arkadaş beş bıçak darbesi bir arkadaş da 1 bıçak darbesi alıyor. O sırada HDP standına başka bir grup daha gelip sataşıyor. Bayrakların yakıldığı yerden yaralı arkadaşlar gelirken, bıçaklayanlar da peşlerinden geldi. Bu sırada polis de gelip yaralıları yere yatırdı. Hatta bıçak darbesi aldığı ensesinden ayağıyla bastırıp yere yatırdı. Ambulans çağırdık, ambulans yaklaşık bir saat sonra geldi. Yaralılar Kartal’a götürüldü, biri taburcu oldu ama diğeri hala hastanede. Olayla ilgili 4 kişinin yakalandığı bizim aldığımız bilgiler arasında. Ancak asıl bıçaklayanlar bunlar arasında değiller. Ada sakinlerin bir kısmı dün akşam motorla bir grup gencin geldiğini ve talimat aldıklarını söyleyerek bu saldırı hakkında konuştuklarını duymuş. Adanın dışından adaya şu anda özellikle HDP’ye saldırmak için gelenler var. Emniyet de şu anda baya kollama durumunda. Çünkü müdahale eden arkadaşlara da tutuklanma tehdidi yapıldı.”